TBMM'nin yeni yasama yılında gündeme gelecek konulardan biri de RTÜK'e üye seçimi olacak. AK Parti, CHP ve Yeşil Sol Parti kontenjanlarından 3 üye seçilecek. RTÜK üyeleri, siyasi partilerin adayları arasından TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamayla seçiliyor.

Dokuz üyeden oluşan RTÜK'te Ekim ayında AK Parti kontenjanından seçilen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile üye Mete Hacıarifoğlu'nun görev süreleri doluyor. CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşcı'nın görev süresi ise kasımda sona erecek.

Yazılı basında alt sınır fiyatı belli oldu Yazılı basında alt sınır fiyatı belli oldu

Boşalacak 3 üyelik için yeni Meclis aritmetiği doğrultusunda AK Parti, CHP ve Yeşil Sol Parti'den birer aday gösterilecek.

CHP’NİN RTÜK ÜYELİĞİ İÇİN ADAYI BELLİ OLDU

Duvar'da yer alan habere göre, CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan İlhan Taşçı yeniden aday gösterilecek. Taşçı’nın isminin Meclis Başkanlığı'na bildirildiği öğrenildi.

AK Parti'nin de RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'i tekrar aday olarak bildirmesi öngörülüyor. Yeşil Sol Parti ise adayını pazartesi günü açıklayacak.

HDP'li üye Ali Ürküt'ün görev süresi 2024 yılının ilk ayında sona erecek ve yerine İYİ Parti kontenjanından yeni bir üye aday gösterilmesi bekleniyor.