Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Millet İttifakı adına seçim kampanyası yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 7 Mayıs'ta Erzurum'da gerçekleştirilen miting sırasında taşlı saldırıya uğradı.

İDDİANAMEDE ŞİKAYETLERİMİZE YER VERİLMEDİ
Duvar’dan Emrullah Bayrak’ın haberine göre, konuyla ilgili iddianame hazırlandı ancak CHP Erzurum İl Başkanı Suat Dülger, saldırı ile ilgili şikayetçi oldukları halde iddianamede şikayetlerine yer verilmediğini söyledi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 28 kişi hakkında "silahlı ve basit yaralamaya teşebbüsten" hazırladığı iddianameyi değerlendiren Dülger şunları söyledi: "Bu iddianame, işin sulandırılması olayıdır. Avukatıma, benim için bir dava dosyası almasını söylediğimde, 'benim davayla hiçbir ilişkimin olmadığını, adımın geçmediğini, sadece orada taşlama yapan kişilere dava açıldığını' söyledi. Şikayet üzerine değil de kamu davası açılmış. Biz de şikayet de bulunduk ama bu konuda henüz bir gelişme yok. O konuyla ilgili bir dava açılmamış. Savcı saldırının örgütlü olmadığını belirtmiş.

"ÖRGÜTLÜ GRUP OLDUĞU ÇOK BELLİYDİ"
Bize göre, çok komik bir iddianame. Çünkü orada örgütlü grup olduğu çok belliydi. Saatlerce süren bir olay. Hatta polis, adamlara dağılmaları için rica ediyor. İddianame hakkında söyleyecek söz bulamıyorum. Bu iddianame aslında kendi gerçekliklerini ortaya çıkarıyor. Orada güvenlik güçlerinin önlem almadığını gösteriyor. Organize değilmiş; değilse neden taşlıyorlar?”

"ŞİKÂYETİMİZLE İLGİLİ YAKINDA TAKİPSİZLİK VERİRLER"
Duruşma başladığında kamu davasına da müdahil olacaklarını dile getiren Dülger, "Biz emniyetten de taşlayanlardan da şikâyetçi olduk. Güvenliğimizin yeterince sağlanmaması gerekçesiyle kamu güvenliğinden şikâyetçi olduk. Muhtemelen bu şikâyetimizle ilgili yakında takipsizlik verirler. Bizim hakkımızda da Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen şikayetçi olmuştu. Onunla ilgili de bir gelişme yok" dedi.

VALİ OLAY SONRASI AFAD BAŞKANLIĞI’NA ATANMIŞTI

Erzurum Havuzbaşı’nda düzenlenen mitingde gerçekleşen taşlı saldırı sonucu 10'dan fazla kişi yaralanmıştı. Dönemin Valisi Okay Memiş, seçim sonrası Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle görevden alınarak AFAD Başkanlığı’na atanmıştı. Yine dönemin Erzurum Emniyet Müdürü Levent Tuncer de kararnameyle merkeze alınmıştı.