CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Disney Plus'ın Atatürk konulu dizinin yayınlanmaması kararına ilişkin sert açıklamalarda bulundu.

Öztrak, bu kararın dijital platformun, ülkenin ve partinin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e karşı işlenen nefret suçuna ortak olması anlamına geleceğini belirtti.

Disney Plus'ta yayınlanacak olan bir Atatürk dizisinin sonradan yayınlanmama kararı alındığı haberleri gündeme gelmişti.

Faik Öztrak, bu konuda yaptığı açıklamada, dizinin sadece ülkemizde televizyon ve sinemalarda gösterileceğine dair platform yöneticileri tarafından yapılan açıklamanın ardından, iddiaların da ortaya atıldığını belirtti. İddialara göre, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin projeye karşı lobi yaptığı ve kararın bu baskılar sonucunda alındığına dair spekülasyonlar bulunuyor.

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma! Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma!

DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA GELMEMESİNİ ELEŞTİRDİ

Öztrak, söz konusu kararın, Atatürk hakkında nefret söylemi içeren ifadeler kullanan bu örgütün baskısıyla alındığını öne sürerek, dijital platformun böyle bir karara ortak olmasını sert bir dille eleştirdi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama gelmemesini hayretle karşıladıklarını belirtti.

Parti olarak, platformu boykot etme ve üyeliklerini sonlandırma çağrısında bulunacaklarını da duyuran Öztrak, bu konudaki tavrın net olacağını vurguladı. Öztrak'ın açıklamalarıyla birlikte Disney Plus'un Atatürk dizisiyle ilgili kararı ve konunun gelişmeleri merakla bekleniyor.