İzmir'e giden Prof. Dr. Celal Şengör'ün, Zübeyde Hanım'ın anıt mezarını ziyaret ettiği anlar gündeme oturdu.

"SANA MİLLETÇE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ"

Şengör, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın anıt ziyareti esnasında "Kıymetli oğlunun bir askeri olarak karşındayım. Sana milletçe şükran borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti oğlunun dediği gibi ilelebet payidar kalacaktır."  ifadelerini kullanarak duygularını paylaştı.

Interpol kırmızı bültenle arıyordu: Monaghan İstanbul'da yakalandı! Interpol kırmızı bültenle arıyordu: Monaghan İstanbul'da yakalandı!

ZÜBEYDE HANIM'IN MEZARINDA DİZ ÇÖKTÜ

Söyleşiden önce Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’da bulunan anıt mezarını ziyaret eden Prof. Dr. Celal Şengör “Zübeyde Hanım’ın mezarında dizlerimin üzerine çöktüm ve kendisine böyle bir hediyeyi milletimize bahşettiği için teşekkür ettim” dedi.

"ATATÜRK 10 YIL DAHA YAŞASAYDI İSVİÇRE GİBİ OLURDUK"

Karşıyaka Belediyesi’nin Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü adına gerçekleştirdiği etkinlik programı, dün akşam Prof. Dr. Celal Şengör’ün katıldığı söyleşi ile devam etti.

“Atatürk 10 yıl daha yaşasaydı İsviçre gibi olurduk” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Celal Şengör “İktisadımız epey toparlanırdı. Gemiyi zamanın şartlarına göre iyi götürürdü. Atatürk pragmatik bir adam. Hiçbir dogmaya bağlı olmayan biri. Daima ilim ve bilimin ışığında ilerledi, ilerlemenin önemini hep vurguladı” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet’in kazanımlarına vurgu yapan Şengör, “Laik Cumhuriyet bizim en kıymetli, en büyük varlığımızdır. Bizi kulluktan kurtarmış, özgür insan yapmıştır. Biz medeni olma iddiasındayız. 1923’ten bu yana muazzam bir gelişme kaydettik. Sizlerin bugün karşımda olması, en güzel sonucu. Ben çok iyi bir tahsil gördüm. Dünyanın her yerinden ödüller aldım. ABD Bilimler Akademisine seçilen ilk Türk’üm. Cumhuriyet olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. Gözlerimin önünde her zaman Mustafa Kemal Atatürk vardı. Paşa’nın huzuruna gidip ona elimden geleni yapmaya, adını dalgalandırmaya çalışacağıma söz verdim. Cumhuriyet muhteşem bir kılavuz. Bugün Atatürk ideallerini yerine getirmek için hepimiz görevliyiz. Kaçarsak bize saygı duyulmaz. Ama tüm dünya Atatürk’e saygı duymaktadır” dedi.