Türkşeker'in ardı ardına gerçekleştirdiği şeker fiyatı zamlarına paralel bir hamle de Çaykur'dan geldi. Çaykur, Haziran başından bu yana çay fiyatlarına üçüncü kez zam yapmış oldu.

8 Haziran'da kuru çay fiyatlarına yüzde 43'lük bir zam uygulayan Çaykur, ikinci zammını 14 Temmuz'da yüzde 9.5 oranında gerçekleştirmişti. 15 Ağustos itibariyle çaya yüzde 4.5 oranında üçüncü bir zam daha yapıldı.

Bu gelişmeyle Çaykur'un kuru çay fiyatları, son üç ayda toplamda yüzde 63.6 oranında artış göstermiş oldu.

TÜİK'in Temmuz ayı verilerine göre, "çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitleri"nin fiyat artış oranı aylık bazda yüzde 15.4 olarak kaydedildi.

Yeni fiyat listeleri, toptan satış yapan şirketlere gönderilmeye başlandı.

Pegasus-THY Uçak seferleri iptal mi? 28 Kasım 2023 Pegasus-THY Uçak seferleri iptal mi? 28 Kasım 2023

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde 3 Mayıs'ta Rize'de düzenlediği mitingde yaş çay alım fiyatını açıklamıştı. Erdoğan, alım fiyatını kilo başına yüzde 64 artırarak 11 lira 30 kuruş olarak duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra kuru çay fiyatlarına ardı ardına zamlar gelmeye başladı.

Çaya yapılan ikinci zam sonrasında sektör paydaşları, Eylül ayında yüzde 15 civarında üçüncü bir zam beklentisi içine girdiklerini ifade etmişti. Ancak Eylül ayından önce gerçekleşen yüzde 4.5'lik zam, Eylül ayında da zam trendinin devam edeceği şeklinde yorumlanıyor.

Sektör temsilcileri, daha önceki yıllarda böyle bir uygulama görmediklerini belirtirken, Çaykur'un da Türkşeker gibi zamları aylara yayarak uygulamaya başladığını düşünüyor.