Televizyondaki bir moda yarışması programıyla ünlenen sosyal medya fenomenleri Gül Nihal (Çiçek) ile (Alisya) Bahar Candan kardeşlerin gözaltına alındığı soruşturmaya ilişkin detaylar gelmeye devam ediyor.

Dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamasıyla yargılanan Candan kardeşlerin, "Veysel amir" oyunu ise akıllara durgunluk verir cinsten.

"BİRİM AMİRİ VEYSEL"

Candan kardeşler "kara para aklama", "Suç örgütüne üye olma" ve "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından gözaltına alındı. Soruşturmaya ilişkin ise yeni detaylar ortaya çıktı.

Şüpheliler, Vergi Dairesi gibi resmi kurum ve kuruluşlardan "birim amiri Veysel" olarak tanıttıkları kişi üzerinden ihale yoluyla aldıkları araçları, piyasa fiyatının altında bir bedelle sattıklarını söylüyor. Whatsapp üzerinden araç ve fiyat listesi gönderdikten sonra teklifte bulunup araç bedelinin yüzde 10'unu peşin alarak paravan firmanın hesabına gönderilmesini sağlıyorlar. Daha sonrasında ise çeşitli bahaneler öne sürülerek vadettikleri araçları teslim etmeyip kayıplara karışıyorlar.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal Candan kardeşlerle ilgili başlattığı soruşturma kapsamında hazırlanan mütalaada dolandırıcılık yöntemine ilişkin bu suçlamalar yer aldı.

Mütalaada mağdur edilen tüm vatandaşların beyanlarına yer verilirken örgüt lideri Eren Koç’un Vergi Dairesi, Gümrük İdaresi, Gelir İdaresi müdürü, şefi, yöneticisi Veysel ya da Aydın Bey olarak tanıtıldığı kaydedildi.

Cumhuriyet savcısı örgütün dolandırıcılık yöntemini “Suç ve terör örgütlerine yönelik olarak yürütülen soruşturmalar kapsamında devlet tarafından el konulan araçların Veysel'in başında bulunduğu birim tarafından uygun fiyata elden çıkarıldığı anlatılır. Araç listesi Whatsapp uygulaması üzerinden mağdura gönderilir. Mağdura listede bulunan piyasa fiyatının ortalama yüzde 25 altında satış bedeli yazılan araçlar içerisinden seçeceği bir aracın Veysel/Aydın kod adlı şahısla kişisel ilişkiler kullanılarak temin edilebileceği, bunun için önce araç bedeli ve bu aracılık için hizmet bedelinin şirket hesabına yatırılması gerektiği, daha sonra aracını teslim alabileceği anlatılır.” şeklinde açıkladı.

Kayıp çocuklardan birinin cansız bedenine ulaşıldı Kayıp çocuklardan birinin cansız bedenine ulaşıldı

HAKKINI ARAYANLAR TEHDİT EDİLİYOR

Mütalaada şöyle devam edildi: “Belirlenen süre sonunda araç teslim edilmeyince ve suç örgütü üyelerinden haber alamayınca mağdur dolandırıldığını anlar. Projenin sonlandırılması sonrasında gerekirse şebeke elemanlarıyla irtibat kurarak hakkını aramaya çalışan mağdurlar Onur Apaydın ve ekibi tarafından tehdit edilerek sindirilir."

Mütalaada Eren Koç'un "suç örgütü kurmak ve yönetmek" ve 66 kez "nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 400 yıldan bin 328 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sanık Onur Apaydın’ın ise "suç örgütüne üye olmak" suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenirken dolandırıcılık suçlarına iştirak ettiğine dair her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından bu suçtan beraatına karar verilmesi istendi.

Mütalaada diğer sanıkların da değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Öte yandan Sosyal Candan kardeşlerin de aralarında bulunduğu 3 kişinin gözaltına alındığı soruşturmada kilit ismin doktor Refik E. E. olduğu iddia edildi.

Operasyondan bir süre önce yurt dışına çıktığı tespit edilen Refik E. E.'nin sözde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) ucuza alacakları otomobillerin listesini mağdurlara gönderen kişi olduğu öğrenildi.

Soruşturmanın kilit isminin İstanbul'da kliniği bulunan doktor Refik E. E. olduğu öne sürüldü. Doktor Refik E. E.'nin TMSF'den ucuza alacaklarını iddia ettiği otomobillerin listesini mağdurlara gönderdiği, İstanbul'da düzenlenen toplantılara katılarak mağdurları ikna ettiği öğrenildi.

Şüphelinin operasyondan önce yurt dışına çıktığı ve şu anda firari olarak arandığı belirtildi.

CANDAN KARDEŞLER SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Nihal Candan ve Bahar Candan'ın kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek suçsuz olduklarını söyledikleri öğrenildi.

Kars'ta gözaltına alınan Hacı İsrafil S.'nin de suçlamaları kabul etmeyerek kendisinin de bu çetenin mağduru olduğunu iddia ettiği belirtildi.

İfade işlemlerinin ardından şüphelilerin Küçükçekmece Adliyesi'ne gönderilmesi bekleniyor.