Çanakkale'de çıkan orman yangını nedeniyle Çanakkale-Çan kara yolu geçici olarak trafiğe kapatıldı.

Merkeze bağlı Kayadere köyü yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

aa_picture_20230822_31970098

Durumun bildirilmesinin ardından Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Ayrıca, olay yerine jandarma ekipleri de geldi.

Ekipler, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangını kontrol altına alabilmek için hem havadan hem de karadan yoğun bir çaba sarf ediyorlar.

Olayın etkisiyle yangından etkilenen hayvanlar da risk altında kaldı. Bu sebeple Kayadere köyünden gelen vatandaşlar, jandarma gözetiminde hayvanların güvende olacağı bölgelere tahliye ediliyor.

aa_picture_20230822_31970097

Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalarına devam ediyor.

ÇANAKKALE VALİSİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kayadere köyünde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Aktaş, gazetecilere, tedbir amaçlı köyü boşaltma kararı aldıklarını belirtti.

AA-20230822-31971023-31971021-CANAKKALEDE_ORMAN_YANGINI_CIKTI

Köyde yaşayanları il merkezindeki Terzioğlu Yurdu'nda misafir edeceklerini söyleyen Aktaş, "Vatandaşlarımızın kendi mal ve can güvenliği açısından dikkatli olmaları çok önem arz etmekte" ifadelerini kullandı.

Vali Aktaş, yakın köylerde şu anda tehlike görülmediğini ancak rüzgarın etkili olduğunu dile getirdi.

Çocukların kavgasına aileler karıştı: 12 yaralı! Çocukların kavgasına aileler karıştı: 12 yaralı!

AA-20230822-31971023-31971020-CANAKKALEDE_ORMAN_YANGINI_CIKTI

"CAN KAYBI VEYA YARALANAN YOK"

Bu nedenle önlem aldıklarını kaydeden Aktaş, "Çanakkale merkezde Kayadere köyümüze yakın yangın mahallindeki köylerimizdeki vatandaşlarımızın da teyakkuzda ve dikkatli olmaları önem arz etmekte. Can ve mal güvenliği, trafik güvenliği açısından Çan-Çanakkale yolunu geçici olarak trafiğe kapatmış bulunuyoruz. Yolu kullanacak vatandaşlarımızın alternatif güzergahları kullanmaları önem arz etmekte" şeklinde konuştu.

Söndürme çalışmaları için orman teşkilatının tüm imkanlarını seferber ettiğini, en kısa sürede kontrol altına alınmaya çalışılacağını anlatan Aktaş, yangın nedeniyle şu ana kadar can kaybı veya yaralanan olmadığını sözlerine ekledi.