Çanakkale'de, radar tepesi olarak bilinen bölge çevresindeki yangın rüzgarın etkisiyle Bayramiç ilçesine doğru yayılmaya devam ediyor. Yangın, ormanlık alanlara zarar verirken, yangın söndürme ekipleri birçok ilde hem havadan hem karadan 13 saat booyunca müdahale ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve AFAD Başkanı Vali Okay Memiş yangınla mücadeleyi koordine ediyor. 

AA-20230823-31975095-31975090-CANAKKALEDE_CIKAN_ORMAN_YANGININA_MUDAHALE_SURUYOR

AFAD'ın verilerine göre, yangın başlangıcından bu yana bölgede 1489 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 238 arazöz, 66 su tankeri ve 64 iş makinesi görev alıyor.

RÜZGARIN ETKİSİYLE YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılmaya devam ediyor. Rüzgar hızı yer yer saatte 70 kilometreyi buluyor.

Yangınla mücadele eden ekipler, gece olduğu için helikopterlerin kullanılamadığını, ancak sabahın ilk saatlerinde uçuşlara devam edileceğini açıkladı. 

yangın-8

ÇANAKKALE BOĞAZI GEMİ TRAFİĞİ 

Çanakkale-Çan Karayolu trafiğe kapatıldı ve Çanakkale Boğazı gemi trafiğine tek taraflı olarak izin veriliyor.

Yağcılar köyü gibi bazı bölgelerde evler yangın nedeniyle zarar gördü. Dün (22 Ağustos) Çanakkale Boğazı'nın tek taraflı deniz ulaşımına açık olduğu belirtildi. 

Yangın nedeniyle 25 köyde ve 2 bin 279 abone elektriksiz kaldı. Çanakkale Hava Radar Mevzi Komutanlığı ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi de boşaltıldı.

9 KÖY TAHLİYE EDİLDİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çanakkale’de devam eden orman yangınına ilişkin, saat 00.22’de; “9 köyden bin 251 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Sarıcaeli köyü yaşlı bakımevinden 45 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK Yurdu’na yerleştirilmiştir” açıklamasını yaptı.

YANGINDAN BİN 500 HEKTAR ALAN ETKİLENDİ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bin 500 hektar alanı yangından etkilendiğini bildirerek, yangın bölgesindeki son durumu şöyle aktardı:

"Toplamda 9 köy tahliye edildi. Yangından bin 500 hektar alan etkilendi. Devlet hastanesinden 14 kişi nakledildi. 150 hastamız şu anda 60 ambulansla bekletiliyor. Önlemler alındı. Sosyal medyada speküle edilen bu durumu açıklayalım. Üniversitede de teyakkuz devam ediyor ama boşaltma durumu söz konusu değil. Rüzgar ve nem seviyesi gündüz olduğu gibi zorlayıcı değil. Sabah 6'dan itibaren artış söz konusu olacak. Gece olması sebebiyle yere inemeyen uçaklarımız var ancak 4 gece görüş helikopteriyle mücadeleye devam ediyoruz. 1500'e yakın personel çalışıyor. Gündüz açıklamış olduğumuz hava araçları yine mücadeleye katılacaklar. Çanakkale-Çan yolu kapalı, boğaz tek yönlü olarak ulaşıma kapatıldı. Ancak sabahın ilk saatlerinde çift yönlü olarak ulaşıma kapatılmış olacak." 

yangın (2)

FAHRETTİN KOCA: 4 KİŞİ TEDAVİ ALTINA ALINDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangın nedeniyle dumandan etkilenen 4 kişinin tedavi altında olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Bugün saat 12.54'te Çanakkale merkezde başlayan orman yangınında 4 kişi dumandan etkilenmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Yangın sebebiyle 23 ambulans ve 4 UMKE timi ile toplam 85 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

AA-20230823-31975095-31975081-CANAKKALEDE_CIKAN_ORMAN_YANGININA_MUDAHALE_SURUYOR

736 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Çanakkale'deki orman yangını nedeniyle 736 vatandaşın tedbir amaçlı tahliye edildiğini bildirdi. 

"Ormanın kahramanlarının" rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Altun, şunları kaydetti:

"Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi, 1328 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 202 arazöz, 30 su tankeri ve 64 iş makinesiyle, meydana gelen yangını en kısa sürede kontrol altına almak için büyük mücadele veriliyor. Bölgede 736 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilirken, Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı, Çanakkale'deki orman yangınının devam ettiği bölgeye intikal etmiştir." 

nene-hatun

Fenomen Neslim Güngen hakkında soruşturma Fenomen Neslim Güngen hakkında soruşturma