Çanakkale'de, Kayadere köyü yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangın, 2. gününde de devam ediyor. Dumandan etkilenen 83 kişi tedavi altına alınırken, yangın nedeniyle çok sayıda hayvan da hayatını kaybetti.

7 uçak ve 22 helikopterin görev aldığı yangınla mücadele devam ediyor. Öte yandan tedbir amaçlı 9 köy boşaltıldı. 

Muğla'da güz yangını! Muğla'da güz yangını!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Çanakkale yangını hakkında önemli bilgiler verdi.

Bölgedeki ormanların kızılçam ağaçlarıyla kaplı olduğunu ve bu nedenle ağaçların daha hızla yandığına dikkat çeken Prof. Dr. Tolunay, "Bölgenin dezavantajlarından biri de boğazın olması. Rüzgar saatte 30 kilometrenin üzerinde esiyor ve yangın tehlikesi artıyor. Nem ve rüzgar da yangın tehlikesini artırıyor. Alevlerin 9-10 saatte 15 kilometre mesafe kat etmesi büyük bir olay" dedi. 

Tolunay, yangın bölgesinde anız ve tarım arazilerinin bulunduğunu ifade etti ve yangının 9-10 saat içinde 15 kilometrelik bir mesafeyi aştığını kaydetti. Toplamda yanan alanın 5 bin hektarı geçtiğini ve bu alanın yarısının tarım arazisi, yarısının ise anız olduğunu söyledi. Ancak yangının daha da büyüyebileceğini ve yanmış alanın 6 bin hektarı aşabileceğini belirtti.