İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'nde bir tesiste henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangın, bitişik konumdaki iplik ile orman ürünleri fabrikalarına sıçradı.

6 FABRİKA ALEVLERE TESLİM OLDU

Durumun yetkililere haber verilmesinin ardından olay yerine İnegöl ve çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi gönderildi. Ekipler, karadan ve havadan müdahaleyle, tek çatı altında olan 6 fabrikada etkisini gösteren yangını kontrol altına almak için çalışmalara devam ediyor.

Erdoğan "Daha adil bir dünya mümkündür" Erdoğan "Daha adil bir dünya mümkündür"

Fabrikalardan çıkan dumanın, ilçenin çoğu yerinden görüldüğü alanda, ekiplerin müdahalesi esnasında zaman zaman korkutan patlamalar meydana geliyor. Ayrıca , civarda bulunan fabrikaların tahliyesine başlandı.

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMİ 

Yangının yaşandığı tesise gelerek yetkililerden bilgi alan Bursa Valisi Yakup Canbolat, basına, yangının saat 15.30 sularında başladığını belirtti.

Yangını söndürme çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Canbolat, şu ifadeleri kullandı:

"Maalesef ki 110 dönüm üzerine kurulu, değişik fabrikalardan oluşan bir bölge burası ve yangın hızla büyüyor. İlk 6 dakika içerisinde itfaiye gerekli müdahaleye başlıyor. Bölgeye, Büyükşehir Belediyemizin imkanları dahilinde, Ormanın imkanları ve diğer orman teşkilatımızın imkanlarını seferber ettik. Şu an bölgede 50'ye yakın Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla müdahale ediyoruz. Ayrıca Ormanın arazözleri var ve ikisi Orman Genel Müdürlüğüne ait, biri de Jandarma Genel Komutanlığına ait 3 helikopterle bölgeye müdahale ediyoruz.

Bizi sevindiren durum, içeride çalışan insanların tamamının tahliye edilmiş olması ve içeride bir can kaybının olmaması. Sadece ilk müdahalede dumandan etkilenen iki arkadaşımız var. Onları da hastaneye sevk ettik, genel sağlık durumları da gayet iyi."

Her türlü müdahalenin yapıldığına değinen Canbolat, "Çevre illerden ayrıca 'kule' dedikleri köpüklü müdahale yapılabilecek ekipmanı da AFAD Başkanlığı üzerinden Büyükşehir Belediyelerinden istedik. Onlar da yola çıkıyor."  ifadelerine yer verdi.