20 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 200 bin öğretmen için ders zili çaldı. 

SINIF TEKRARI YENİDEN YÜRÜRLÜKTE

Açıklanan yeni kararla orta öğretimde sınıf tekrarı geri geldi. Buna göre öğrenciler en az 50 ders not ortalamasını tutturması durumunda ve en fazla 3 dersten sorumlu olacak şekilde bir üst sınıfa geçebilecek.

4 ve üzeri başarısız dersi olana öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. 50 not ortalamasını tuttursa bile alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıfta kalacak. Uygulama 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak yürürlüğe girecek.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak.

SINAV SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Sınav sisteminde de önemli değişiklikler bulunuyor. Sınavlar eğitim yılı başında ilan edilen haftalarda yapılacak. Yeni sınav sistemine göre 1. dönem ilk sınavlar Ekim ayı son haftası ile Kasım ayı ilk haftasında, ikinci sınavlar ise Aralık ayı sonu veya Ocak ayı başında yapılacak. 2. dönem sınavları da Mart sonu ya da Nisan başı ile Mayıs ayı son haftası ve Haziran ayı ilk haftası sınav dönemi olacak.

Bu yıldan itibaren ilkokul 4. sınıflarda da yazılı sınav saati uygulaması artık yapılmayacak. 4. sınıflarda notlar öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

Son dakika... ALES sonuçları açıklandı! Son dakika... ALES sonuçları açıklandı!

ARA TATİLLER NE ZAMAN OLACAK?

Okullarda ilk ara tatil 13-17 Kasım arasında olacak. Birinci dönem 22 Ocak günü sona erecek. 2 haftalık sömestir tatilinin ardından, 5 Şubat’ta ikinci dönem başlayacak. İkinci ara tatil tarihi 8-12 Nisan olarak belirlendi. Eğitim-Öğretim yılı 14 Haziran’da sona erecek.