Türkiye’deki 40 bine yakın veteriner, yaşadıkları şiddet olaylarını protesto etmek ve Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınma taleplerini bir kez daha dile getirmek için 21 Ağustos’ta bir günlük iş bırakma eylemine hazırlanıyor. Türk Veterinerler Birliği ve 56 Veteriner Hekim Odası’nın katılacağı bir günlük eylemde veterinerler seslerinin duyulmasını istiyor.

ŞİDDET  YÜKSEK AMA GÖRÜNÜR DEĞİL

Patronlar Dünyası’na konuşan İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, aslında veteriner hekimlere şiddetin çok yüksek olduğunu ama görünür olmadığını belirtti. Fiziksel şiddetin dışında psikolojik şiddet, mobing, sosyal medyada linç, hatta tacize kadar çok fazla olay yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Arslan, ihmallere, ihlallere çok açık hale gelen veteriner hekimlerin sorunlarını ve taleplerini anlattı.

İşyerinde dedikodu yapan yandı! İşyerinde dedikodu yapan yandı!

thumbs_b_c_1d7871db7b17d157508b3d4a27d1ec66

MESLEKTAŞLARIMIZ AÇIKLAMAKTAN ÇEKİNİYOR

Prof. Dr. Arslan’ın dikkat çektiği nokta veteriner hekimlerin yaşadıkları şiddeti dile getirmekten çekinmeleri.  ‘Bizim şiddeti dile getirmekte kendi içimizde sıkıntılarımız var’ diyen Prof. Dr. Arslan, “Ama artık öyle bir noktaya geldi ki kamuoyuna açıklanması gerekiyor. İşten çıkarılma korkusu, mobbing, kadın meslektaşlarımızın yaşadığı taciz vakaları var.  Sosyal medya üzerinden meslektaşlarımıza uygulanan linçler var. Bir sözde hayvanseverin hedef göstermesiyle linç edilen meslektaşlarımız var.

Veteriner hekimlere uygulanan şiddetin yaygın bir etkisi var. Biz mesela toplum sağlığı için gıda kontrolü yapıyoruz. Soframıza gelen her türlü hayvansal gıdanın denetimi bizden geçer. Bu ürünleri sağlıklı olup olmadığına karar veren tarafız ama bunu yaparken birçok baskıyla karşılaşıyoruz. Şöyle düşünün, bir veteriner hekimin imha dediği bir ürünü tüketime sunarsanız o besin binlerce eve girer, hastalık yayılır. İşte bu noktada veteriner hekimlerimiz kar kaygısıyla hareket eden insanlardan şiddet görebiliyor, baskı altına alınıyor. Hayvanlarına aşı yaptırmak istemeyenlerden görülen şiddet çok yüksek.”

MİLYONLARA TEMAS EDİYORUZ

21 Ağustos’ta Türkiye’nin her yerinde 40 bine yakın veteriner hekimin iş bırakmaya hazırlandığını kaydeden Prof. Dr. Arslan,  yaşanan şiddetin görünür hale getirilmesini amaçladıklarını belirtti. Prof. Dr. Arslan sözlerini şöyle sürdürdü; “Çok ciddi örtbas edilen olaylar var. Mesela geçen sene Yozgat’ta Volkan Lale isimli meslektaşımız görevini yaparken, kontrol ettiği ürünlerin toplum sağlığına uygun olmadığını imha edilmesini söylediği için bıçaklanarak öldürüldü. Bizi günde 4-5 meslektaşımız arayarak yaşadığı şiddeti anlatıyor. İstanbul’da en son Ankara’da yaşananları hep birlikte gördük. Meslektaşımız Ceren Eroğlu’nun yaşadığı şiddete şahit olduk.”

ŞİDDET YASASI KAPSAMINA ALINMAK İSTİYORUZ

Veteriner hekimlerin taleplerini de Prof. Dr. Arslan söyle dile getirdi; “Bizler de hekimiz ve sağlık çalışanıyız. Ama Sağlık Bakanlığı’nın değil Tarım Bakanlığı’nın bünyesinde olduğumuz için Sağlıkta Şiddet Yasası içerisinde değiliz. Biz düzenlemeyle bu kapsama alınmak istiyoruz. Yine özlük haklarımızın ve ücret düzenlemelerimizin yapılmasını talep ediyoruz."