Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sigara fiyatlarına bir ay içinde ikinci kez zam yapıldığını ve bir grup sigara çeşidine 5 TL zam geldiğini duyurdu.

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar bugün ne kadar oldu?

EYLÜL ZAMLA BAŞLADI ZAMLA BİTTİ

Eylül ayı sigara için zam ayı oldu. Ay başında başında tüm sigara gruplarına yapılan 5 TL'lik zamın ardından, şimdi de belirli bir grup sigaraya yeni bir zam geldi.

Eylül ayı başında yapılan zamla birlikte en ucuz sigara fiyatı 46-47 TL seviyelerine çıkarken en pahalı sigara fiyatları ise 51 TL ile 55 TL arasında değişiyordu. Şimdi gelen bu yeni zamla birlikte sigara fiyatlarına olan yüksek baskı devam etmektedir.

ZAMLAR ART ARDA GELECEK

Türkiye'de sigara piyasasını elinde bulunduran 5 yabancı şirket var. Zam yapan grubun ismini açıklamayan Tekel Bayileri Platformu Başkanı Aybaş, diğer sigara gruplarının da zam yapmaya hazırlandığını duyurdu.

ALKOLE DE ZAM YOLDA

Aybaş, ayrıca alkollü içkilere de zam yapılacağını ve bu konuda da zamların yakın zamanda beklenildiğini belirtti.

İşte Aybaş'ın sosyal medya hesabı X (Twitter) üzerinden yaptığı açıklama: 

"Bir grup sigara çeşidine 5 lira zam geçişi oldu. Diğer gruplara da zam yolda. Alkol içkiler zammı da eli kulağında"

Öte yandan Türkiye’de tütün pazarını elinde bulunduran Philip Morris, Japan Tobacco International (JTI), British American Tobacco (BAT), European Tobacco ve Imperial Tobacco. Koreli KT&G olmak üzere 5 şirket bulunuyor.