Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 116,20 puan artarak yükselişini sürdürdü. Toplam işlem hacmi ise 146,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

HAFTANIN ŞAMPİYONLARI VE MAĞLUPLARI

Bankacılık endeksi yüzde 2,94 ve holding endeksi yüzde 2,30 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında ise spor yüzde 5,51 ile en fazla kazandıran, sigorta ise yüzde 0,28 ile en çok kaybettiren sektör oldu.

PİYASALARA "GÜVERCİN" ETKİSİ

Uzmanlar, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin "güvercin" tonlu açıklamalarının etkisiyle olumlu bir seyir izlendiğini belirtiyor. Yurt içinde ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un bu akşam açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporunun yatırımcıların gündeminde olduğunu ifade ediyorlar.

ABD'de ağustos ayında kişisel gelirler ve kişisel tüketim harcamalarının artması ise piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Fed'in enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde beklentilerin altında bir artış kaydetti.

Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi de eylülde yukarı yönlü revize edilerek 68,1 seviyesine çıktı.

PİYASALARDA RİSK İŞTAHI SÜRÜYOR

Analistler, tahvil faizlerindeki düşüşün ve ABD'de açıklanan ekonomik verilerin küresel piyasalardaki risk iştahını desteklediğini belirtiyorlar.

Haftaya ise yurt içinde enflasyon, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), reel efektif döviz kuru gibi önemli verilerin yanı sıra ABD'de tarım dışı istihdam, ADP istihdam raporu, fabrika siparişleri, inşaat harcamaları ve Avro Bölgesi'nde perakende satışlar ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) gibi veriler takip edilecek.

Asgari ücret ve memur zamları için Ankara’da konuşulan son rakamlar Asgari ücret ve memur zamları için Ankara’da konuşulan son rakamlar

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.300 ve 8.400 seviyeleri direnç, 8.200 ve 8.100 puanları ise destek konumunda bulunuyor.

EKONOMİSTLERİN ENFLASYON BEKLENTİSİ

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlere göre eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 5,0 artması bekleniyor. Ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi ise eylülde yüzde 65,50 olarak güncellenmiş durumda.