İsrail, Türkiye'de suikastlara mı başlıyor? İsrail, Türkiye'de suikastlara mı başlıyor?

İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin BM Genel Kurulu'ndaki konuşması sırasında, geçen yıl hayatını kaybeden İranlı aktivist Mahsa Emini'nin fotoğrafıyla BM Genel Kurulu salonunda bir eylem gerçekleştirdi.

İsrailli diplomat Erdan, Emini'nin fotoğrafıyla kürsü yakınında ayağa kalktı ve "İranlı kadınlar özgürlüğü hak ediyor. Şimdi" yazılı bir poster taşıdı.

Bu eylemi sosyal medya üzerinden paylaşan Erdan, İranlı kadınların özgürlüğünü talep eden yüzlerce İranlının BM Genel Merkezi önünde gösteri yaptığını ve uluslararası toplumdan yardım istediğini belirtti.

Paylaşımında, gerçek için mücadeleden vazgeçmeyeceğini ve BM'nin ahlaki çarpıklıklarını ortaya sermeyi sürdüreceğini ifade etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Erdan'ın BM yetkilileri tarafından salondan çıkartıldığı görüldü.

MAHSA AMİNİ NASIL ÖLDÜ?

Mahsa Emini, İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen irşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılarak yaşamını yitirmişti. Bu olay, ülke genelinde yönetim karşıtı protestolara yol açmış ve yüzlerce göstericinin ölümüne neden olmuştu.