ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dıişleri Bakanı Hakan Fidan ile Hamas ve İsrail arasındaki çatışma hakkında görüşme yapmış ve görüşmenin ardından Türkiye'nin ateşkes ve Hamas'ın elinde tuttuğu tüm rehinelerin serbest bırakılması için arabuluculuk yapmasını teşvik ettiğini belirten bir mesaj paylaşmıştı. Ancak Blinken, sosyal medya hesabı X'ten paylaştığı bu mesajını daha sonra bu mesajını sildi. 

ABD'li Blinken'ın sosyal medya hesabından sildiği ifadeleri şöyle;

"Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ben Hamas'ın İsrail'e yönelik terörist saldırıları hakkında konuştuk. Türkiye'nin ateşkes ve Hamas'ın elinde tuttuğu tüm rehinelerin serbest bırakılması için savunuculuğunu teşvik ettim."

blinken

Evlilik çetesi çökertildi Evlilik çetesi çökertildi

HAKAN FİDAN'IN YOĞUN DİPLOMASİ TRAFİĞİ 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ve Filistin arasındaki gerilimin devam ettiği üçüncü gününde yoğun diplomasi trafiği yürütüyor. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Bakan Fidan, bu süre zarfında birçok mevkidaşıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Fidan, 7 Ekim'de Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmeleri yaptı.

Dün ise Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve tekrar ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefonda görüştü.

Ayrıca bugün İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Fidan, İsrail-Filistin'de yaşanan gelişmeleri mevkidaşıyla ele aldı.