Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) önemli bir değişiklik yürürlüğe girdi. İlgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı ve artık katılımcılar için kısmi ödeme hakkı daha esnek hale geldi.

Bu yeni düzenlemeye göre katılımcılar, BES sözleşmelerini sonlandırmadan özellikle konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi özel durumlarda birikimlerinin yüzde 50'sini kullanabilecekler. Kısmi ödeme tutarı başvuru sonrasında gerçekleşecek ve devlet katkısı talebe göre değişiklik gösterecek.

DOĞAL AFET VE EĞİTİM DURUMLARINA ÖZEL DÜZENLEMELER
Doğal afet ve eğitim durumlarında ise kısmi ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı verilecek. Eğitim için yapılan kısmi ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacakken, doğal afet durumunda ise süre şartı aranmayacak.

ÖĞRENCİLERE YENİ BİR İMKAN
Öğrenciler, bu düzenleme sayesinde 4 yıl boyunca kendi hesaplarından kısmi ödeme alarak eğitim masraflarını karşılayabilecekler. Kısmi ödemeler aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak kullanılabilecek.

Şimşek: "Ekonomide attığımız adımlar karşılık buluyor" Şimşek: "Ekonomide attığımız adımlar karşılık buluyor"

SÖZLEŞME SÜRESİ VE KISITLAMALAR
Katılımcılar, kısmi ödeme hakkından yararlanabilmek için sözleşmelerini en az 5 yıl boyunca sürdürmeleri gerekiyor. Ayrıca, her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanılabilecek. Kısmi ödeme başvurusu yapanlar ise sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacaklar.

Bu yeni düzenleme, BES katılımcılarına birikimlerini daha esnek bir şekilde değerlendirme imkanı sunarken, özellikle acil ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için avantajlar sunuyor.