Meteorolojiden o illere sağanak uyarısı Meteorolojiden o illere sağanak uyarısı

Salgın zamanında Türkiye asıllı Özlem Türeci ile Uğur Şahin’in kurucusu oldukları BioNTech firmasının geliştirdiği mRNA bazlı Covid-19 aşısı ile Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada yüz milyonlarca insan aşılandı.

Geride kalan dönemde aşı nedeniyle uzun süreli sağlık sorunları yaşadığını ya da yan etkilerinden etkilendiğini iddia eden ve aşı mağduru olduğunu ileri süren bir vatandaş BionTech’e karşı avukatı aracılığıyla dava açtı.

Müvekkili A.K.’nin şikayetleri sonucunda avukat Kasım Karadaş, yargı süreci için mahkemeye başvurdu.

“BIONTECH TÜRKİYE DAVASI BAŞLADI”

Türkiye'de Biontech aşısı sonrası yan etkiler yaşadığını ve sağlığının kalıcı olarak bozulduğunu iddia eden A.K. isimli vatandaşın avukatı Kasım Karadaş, müvekkilinin aşı sonrası yaşadığı sağlık sorunlarına dair sosyal medya hesabı X (Twitter) üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

İşte detaylar:

“İDARİ BASKI SONUCU BIONTECH AŞISI OLDU”

Biontech aşısının bilimsel faz aşamaları tamamlanmadan idari baskılar nedeniyle müvekkilinin 2021 yılının Haziran-Temmuz aylarında 2 doz Biontech mRNA aşısını olduğunu belirttiği iddiasında Karadaş, müvekkili A.K.’nin aşı olduktan sonra birçok kez beyin kanaması, kalp krizi ve kısmi felç vakaları geçirdiğini öne sürdü.

 “AYLARCA TEDAVİ GÖRDÜ”

Biontech aşısının kalp krizi ve ritim bozukluğu, beyin kanaması gibi ağır yan etkilerinin olduğunun bilindiğini ifade eden Karadaş, müvekkilinin ciddi sağlık sorunları yaşadığını ve özel ve kamu hastanelerinde aylarca yoğun bakımda tedavi gördüğünü, şu anda da yürümekte ve nefes almakta güçlük çektiğini iddia etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Müvekkilinin aşıya yapan kurum veya idare tarafından yan etkiler konusunda bilgilendirilmediğini, onam formunun yetersiz olduğunu ve idare tarafından aşı olmaya zorlanması sonucunda iki doz aşının ardından ağır yan etkiler yaşadığını ve bu durumun da müvekkilinde kalıcı olarak hasar bıraktığının resmi kayıtlarla sabit olduğunu iddia eden A.K.'nın avukatı Karadaş, açıklamasında Sağlık Bakanlığı'dan aşı sonrası yaşanan komplikasyonlarla ilgili verileri kamuoyuna açıklanmasını talep etti.  

“MAĞDURİYETİ GİDERMEK İDARENİN SORUMLULUĞU”

Müvekkilinin aşı sonrası mağduriyet yaşadığını iddia eden Karadaş, yaşanan mağduriyetin tazminat hukuku kapsamında giderilmesinin idarenin hukuki sorumluluğu olduğunu belirttiği açıklamasında “Biontech Türkiye Davası”nın başladığını söyledi.

SOSYAL MEDYADA SANSÜR İDDİASI

Açıklamalarının ardından bir paylaşım daha yapan Kasım Karadaş, sosyal medya devlerinin #BiontechTürkiyeDavası etiketine sansür uygulamaya başladığını iddia etti.

ALMANYA'DA BIONTECH'E DAVA

Öte yandan Almanya'da Covid-19 aşısının neden olduğu iddia edilen yan etkilerle ilgili olarak Alman biyoteknoloji firması BioNTech'e karşı dava açılmıştı. Dava ilk duruşmada ertelenirken Covid-19 aşısının yan etkileri sebebiyle ilk kez tazminat davasıyla karşı karşıya kalan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurucusu olduğu BioNTech ise Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşının yan etkilerine dair iddiaların haksız olduğunu savunmuştu.

İşte avukat Kasım Karadaş’ın konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar:

1. Müvekkilim A.K. idari baskılardan dolayı 2021 yılının Haziran-Temmuz aylarında 2 doz Biontech #mRNA aşısı olmuştur.

2. Bilimsel faz aşamaları tamamlanmamış mRNA sıvısı olduktan sonra birçok kez beyin kanaması, kalp krizi ve kısmi felç vakaları geçirmiştir.

3. Şanlıurfa, Adana ve Gaziantep'te hem özel hem de kamu hastanelerinin yoğun bakım servislerinde aylarca tedavi görmüş olup, hali hazırda yürümekte ve nefes alıp vermekte güçlük çekmektedir.

4. Biontech mRNA sıvılarının kalp krizi ve ritim bozukluğu, beyin kanaması gibi ağır yan etkilerinin olduğu bilinmektedir.

5. Müvekkilim, idare ya da aşıyı yapan kurum tarafından yan etkiler hususunda bilgilendirilmemiştir. Onam Formu yetersizdir.

6. Müvekkilimin idare tarafından sanki zorunluymuş gibi bilimsel faz aşamaları tamamlanmamış mRNA sıvısına zorlandığı, iki dozdan sonra ağır yan etki yaşadığı ve bunun sonucunda sağlık durumunun kalıcı olarak hasar gördüğü resmi kayıtlarla sabittir.

7. Bu durumda Sağlık Bakanlığının; aşı sonrası yaşanan komplikasyon verilerini kalp krizi, felç ve beyin kanaması gibi ağır yan etkileri ve bu yan etkiler sonrası yaşanan kalıcı sakatlık ve/veya ölüm sayılarını kamuoyuna açıklaması gerekmektedir.

8. Son olarak aşı sonrası gelişen komplikasyonları şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklamak ve yaşanan mağduriyetleri tazminat hukuku kapsamında gidermek idarenin hukuki sorumluluğudur. Adil yargılama temennisiyle; Biontech Türkiye Davası başlamıştır.