ABD Başkanı Joe Biden'ın azil süreci için ABD Kongresi harekete geçti. Soruşturma için de olası tarih verilirken, Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, "Görevden alma süreci doğal bir adım olacaktır" açıklamasında bulundu.

"BAŞKAN TRUMP'IN YANINDAYIM"

Biden'ın azil sürecine destek veren, 2021'den  bu yana Georgia'nın 14. kongre bölgesinde ABD temsilcisi olarak görev yapan Cumhuriyetçi Parti üyesi ve eski başkan Donald Trump'ın güçlü bir destekçisi olan Marjorie Taylor Green de sosyal medya hesabı X'ten (Twitter) şöyle bir paylaşımda bulunarak Trump'a destek verdi: 

Donald Trump'ın hayatı film oluyor Donald Trump'ın hayatı film oluyor

"Biden'ın baş siyasi rakibini ortadan kaldırmakla görevli siyasi tetikçiden başka bir şey olmayan komünist Savcı Fani Willis'e karşı Başkan Trump'ın yanındayım. 'Kovuşturma değil, zulüm.'"

SÜREÇLE İLGİLİ GELİŞMELER

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Fox News'e verdiği bir mülakatta, Cumhuriyetçiler tarafından toplanan bilgilerin Biden'ın azil edilmesini gündeme getirmeyi mümkün kıldığını ifade etti. 

ABD halkının bu konuda cevapları hak ettiğini vurgulayan McCarthy, "Bu, tüm Biden ailesinin başına gelen bir yolsuzluk kültürü gibi görünüyor" dedi. 

McCarthy daha önce de Biden ve oğlu Hunter'ın yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturmanın, başkanın görevden alınması gerektiğini gösterdiğini belirtmişti.

ABD Kongresi'nde bazı Cumhuriyetçiler, Biden'a karşı azil sürecinin Eylül ayında başlatılmasını destekliyor. Temsilciler Meclisi üyesi Marjorie Taylor Green, bu iddiayı doğrulayarak "Görevden alma soruşturmasını destekleyen kanıtlar o kadar çok ki, Eylül ayında devam etmeli" açıklamasını yaptı.

Aynı zamanda Cumhuriyetçi üye Ralph Norman, "Şimdi değilse ne zaman? Suçlama için elimizde yeterince kanıt var" şeklinde konuştu.