ABD Başkanı Joe Biden, Hamas ve İsrail arasındaki savaş hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İsrail'in muhtemel kara harekâtına karşı çıkan Biden, Gazze'nin işgalinin hata olacağını belirtti ve Filistin devlet otoritesinin varlığının önemini vurguladı.

BİDEN: "HAMAS ORTADAN KALKMALI"

Joe Biden, CBS News'ta yayınlanan "60 Minutes" programının konuğu olarak Scott Pelley'in sorularını yanıtladı. Hamas'ın saldırıları sonucu başlayan ve İsrail'in cevabıyla savaşa dönüşen gerilim hakkında açıklamalarda bulundu. İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekâtı için geri sayımın sürdüğü bir dönemde Biden, Tel Aviv'in hoşuna gitmeyen açıklamalarda bulundu.

Biden, Gazze'nin işgaline karşı çıktı ve Hamas'ın tüm Filistin halkını temsil etmediğini belirtti. İsrail'in Gazze'yi yeniden işgal etmesinin büyük bir hata olacağını ifade etti. Ancak kuzeyde Hizbullah, güneyde ise Hamas gibi aşırı grupların ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

FİLİSTİN DEVLETİNE GİDEN BİR YOL OLMALI 

Hamas'ın yok edilmesi gerektiğinin altını çizen ABD Başkanı Biden, Filistin devletinin varlığının önemine dikkat çekerek, "Bir Filistin otoritesi olmalı. Filistin devletine giden bir yol olmalı” diye konuştu. 

İsrail'in "iki devletli çözüm" için şu an adım atmasının mümkün olmadığını söyleyen Biden, “Sırası değil, sırası değil. Yine de İsrail’in, Filistin halkının önemli bir bölümünün Hamas ve Hizbullah’ın görüşlerini paylaşmadığını anladığını düşünüyorum” dedi. 

Biden'ın bu açıklamaları sırasında Dışişleri Bakanı Antony Blinken da İsrail, Mısır ve diğer bölgelerde diplomatik temasları sürdürdü. 

SAVAŞ GEMİLERİ İSRAİL'E DOĞRU YOLA ÇIKTI 

Haraç için gelen kartel üyelerini palalarla öldürdüler Haraç için gelen kartel üyelerini palalarla öldürdüler

ABD'nin bölgede askeri varlığını artırdığının altını çizen haberde, Amerikan donanmasına ait USS Gerald Ford uçak gemisi ve beraberindeki savaş gemilerinin İsrail'e doğru yola çıktığı belirtildi. USS Dwight D. Eisenhower ve beraberindeki savaş gemilerinin ise Doğu Akdeniz'e yollandığı ifade edildi. 

ABD'nin, bölgede hem diplomatik çözüm arayışı hem de askeri varlık gösterme eğiliminde olduğuna vurgu yapılan haberde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un İsrail'i ziyaret edeceği bilgisine de yer verildi.