ABD Başkanı Joe Biden'ın uçağı, Tel Aviv'e başarıyla indi ve Biden'ı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog karşıladı. Bu karşılamanın ardından, iki lider arasında yapılacak görüşme öncesinde bir basın açıklaması düzenlendi.

Biden, açıklamada "ABD, İsrail'in yanındadır" dedi ve saldırının sorumlusunun İsrail olmadığını vurguladı. Aynı zamanda, hastanedeki patlamanın diğer taraftan kaynaklandığını savundu.

Biden, İsrail "(İsrail'in hastaneye saldırısı) Görünen kadarıyla hastaneye yapılan saldırıyı diğer taraf düzenledi siz (İsrail) değil. Ancak bir çok insan emin değil" şeklinde konuştu. 

NE OLMUŞTU? 

Dün (17 Ekim) akşam saatlerinde İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik korkunç hava saldırısının etkileri hala devam ediyor. Bu katliam gibi saldırıda en az 500 kişi hayatını kaybetti ve Filistin, bu trajediye tepki olarak 3 günlük yas ilan etti.

İsrail, Gazze'de bir hastaneyi hedef aldı ve Gazze Sağlık Bakanlığı, bu hava saldırısında en az 500 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik bir hastaneyi bombalamasının hemen ardından Filistin, Mısır ve Ürdün liderleri, ABD Başkanı Joe Biden ile yapılması planlanan görüşmeyi iptal etti. Bu arada, günler öncesinden planlanan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın İsrail ziyareti gerçekleşti.

SALDIRI, ZİYARETİNDEN BİR GÜN ÖNCE GERÇEKLEŞTİ

Saldırı, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail ziyaretinin bir gün öncesine denk geldi.

80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi? 80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi?

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırının hemen ardından Ürdün ziyaretini yarıda kesti. Ayrıca, Abbas, Biden ve diğer liderlerle İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ele alınacağı Amman'da yapılması planlanan toplantıya da katılmayı iptal etti.

Bu gelişmelerin ardından Mısır ve Ürdün, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısı sonrasında ABD Başkanı Joe Biden ile yapılacak görüşmeyi iptal etme kararı aldı.

Biden, Tel Aviv'de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştü ve daha sonra Ürdün'e geçerek Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelme planını gerçekleştiremedi.