İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, beşinci gününde devam ederken ABD Başkanı Joe Biden, ABD'de yaşayan Yahudi cemaati liderleriyle Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Bayern Münih'ten tarihi hezimet Bayern Münih'ten tarihi hezimet

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya yönelik "İsrail'in savaş kurallarına uygun davranmasının son derece önemli olduğunu" ifade etti. Ayrıca, İran'a karşı da uyarılarda bulundu.

"HOLOKOST'TAN BU YANA EN ÖLÜMCÜL GÜN"

Biden, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından 7 Ekim'de gerçekleştirilen saldırılarına ilişkin olarak, "Bunu Holokost'tan bu yana Yahudiler için en ölümcül gün olarak değerlendiriyorum" yorumunda bulundu.

ABD Başkanı, İsrail'e sundukları askeri desteği artırdıklarını ve Demir Kubbe hava savunma sistemine mühimmat sağladıklarını, ayrıca Doğu Akdeniz'e ABD uçak gemisi filosunu yönlendirdiklerini ve savaş uçakları gönderdiklerini açıkladı.

İran'a da dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunan Biden, ABD'nin İran politikasıyla ilgili kararlılığını vurguladı.

Biden, ABD'li rehineler konusunda da ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken, bu konuda ayrıntılı bilgi veremedi.

Biden'ın "savaş kuralları" vurgusuyla İsrail'e yönelik çağrısı, uluslararası arenada yaşanan gelişmeler ve ABD'nin rolü hakkında önemli bir ifade olarak öne çıkıyor.