Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki değişimler, vatandaşların yakından takip ettiği benzin ve motorin fiyatlarına etki ediyor.

BENZİNE BİR İNDİRİM DAHA

500 TL’lik banknot ne zaman geliyor? 500 TL’lik banknot ne zaman geliyor?

Dün itibarıyla gerçekleşen 2 lira 7 kuruşluk benzin indiriminin ardından, gece yarısından itibaren bir müjde daha geldi ve benzin fiyatlarına 1 lira 14 kuruşluk ek bir indirim yapıldı.

MOTORİN SIRADA

Motorin fiyatlarında da benzer bir iyileşme bekleniyor ve yarından itibaren geçerli olmak üzere 2.92 TL'lik bir indirim öngörülüyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına baktığımızda, İstanbul'da motorin litre fiyatının 40.2 lira civarında olduğunu görüyoruz. Benzinin litresi ise ortalama 33.5 lira seviyelerinde satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor, diye merak edenler için bir açıklama yapalım. Benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payları eklenerek, KDV (Katma Değer Vergisi) hariç rafineri satış fiyatı belirlenir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ile günlük dolar kuru takip edilir. Bu veriler kullanılarak belirli bir fiyat değişim farkı hesaplanarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirlenir.