İngiltere'de Filistin yanlısı gösterilere yönelik tanımlamalar konusunda BBC tarafından yapılan açıklama, kamuoyunda olumsuz bir tepki yaratmıştı.

FİLİSTİN'E DESTEĞİ HAMAS'A DESTEK OLARAK NİTELEDİLER

BBC'nin gün içerisindeki haber bültenlerinde, İngiltere'deki Filistin'e destek yürüyüşlerini "Hamas'a destek" olarak nitelemesi, ülkede tepkilere neden oldu.

BBC ÖZÜR DİLEDİ

BBC, "Hamas'a destek" olarak tanımlanan gösterilere ilişkin eleştirilere yanıt vermek amacıyla, yayınlarında kullanılan ifadeleri gözden geçirdi.

Bir spiker, yerel saatle 18.00 civarında yapılan bir yayında, şu açıklamayı yaparak özür diledi ve ifadelerin yanıltıcı olduğunu kabul ettiklerini belirtti:

"İngiltere genelinde düzenlenen ve insanların Hamas'ı desteklediklerini dile getirdikleri gösterilerden bahsetmiştik. Bunun olumsuz bir ifade olduğunu ve Filistin yanlısı gösterilere ilişkin yanıltıcı bir tanımlama olduğunu kabul ediyoruz."

CNN MUHABİRİ DE ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Endonezya'da korku dolu anlar: Merapi Yanardağı patladı Endonezya'da korku dolu anlar: Merapi Yanardağı patladı

Öte yandan ABD'li CNN kanalının muhabiri Sara Sidner, İsrail-Filistin savaşında İsrail'in bebeklerin öldürüldüğüne dair iddialarını canlı yayında savunmuştu.

Söz konusu iddiaları savunduğu yayına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Sidner, bu haberlerin teyit edilmediğini belirterek özür dilemişti