The Times gazetesi, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin İsrail-Filistin çatışmasında, İsrail'den yana olan yaklaşımı nedeniyle, kurum çalışanlarının rahatsızlık yaşadığı iddiasını gündeme getirdi.


Gazetenin haberine göre, kurum çalışanları  "BBC'nin İsraillilerin hayatlarını Filistinlilerin hayatlarından daha değerli gördüğü" yönünde endişeler taşıyor ve bu endişe dile getiriliyor. Çalışanlar, bu hafta üst düzey editöryal yetkililerle yapılan toplantıda bu yöndeki kaygılarını dile getirdi.  Ayrıca, söz konusu endişelere yer verilen e-posta BBC Genel Müdürü Tim Davie'ye gönderildi.

"ÇALIŞANLAR TUVALETLERDE AĞLIYOR"

The Times gazetesine konuşan kaynak da konuya ilişkin şunları aktardı:

"Hamas'ın yaptığı korkunç bir şeydi ve kimse Hamas'ın eylemlerini mazur görmüyor, ancak binadaki pek çok kişinin ruh hali, haberleri doğru şekilde vermediğimiz yönünde. Çalışanlar tuvaletlerde ağlıyor ve serbest çalışanlar yaşanan sıkıntı nedeniyle işe gelmeyerek kazançlarından fedakarlık ediyor. Pek çok insan derin rahatsızlık duyuyor."
 

BBC'nin Beyrut muhabirlerinden Rami Ruhayem de işverenini, İsraillilerin yaşamına Filistinlilerden daha fazla değer vermekle suçlayor.  Ruhayem BBC muhabirlerinin, röportajlarda İsrailli yetkililere sıklıkla yumuşak davrandıklarını ve "eylemlerini haklı çıkarmak için onlara geniş yayın süresi" tanıdıklarını ifade etti.

"SAVAŞ PROPAGANDASINDA OLASI SUÇ ORTAKLIĞI"

Gazeteci Elif Akkuş tahliye edildi Gazeteci Elif Akkuş tahliye edildi

Savaşa yol açan olayların "doğru, dengeli, adil ve gerçekçi şekilde yansıtılması" çağrısında bulunan Ruhayem'in, BBC Genel Müdürü Davie'ye gönderdiği ve BBC News uluslararası çalışanlarıyla da paylaşılan e-postada da şu ifadeleri kullandı:

'Katliam', 'kıyım' ve 'vahşet' gibi kelimeler, Hamas'ın eylemlerine atıfta bulunurken belirgin şekilde kullanılıyor ancak İsrail'in eylemlerine atıfta bulunulurken neredeyse hiç kullanılmıyor. Bu durum BBC'nin kışkırtma, insanlıktan çıkarma ve savaş propagandasında olası suç ortaklığı sorusunu gündeme getirmiyor mu?""