Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımladığı 'İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' ile mevcut tebliğde yer alan 'İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi'ni güncelledi.

Alina Boz ve Umut Evirgen evlendi Alina Boz ve Umut Evirgen evlendi

Bu çerçevede, özellikle "Video içeriklerinin yapım ve yayın faaliyetleri (Fenomenler (influencerlar) ve vloggerlar tarafından)" başlığı "tehlikeli" sınıfına dahil edildi.

İş Güvenliği Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abidin Özler, bu değişiklikle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, özellikle sosyal medya platformlarında video üreten fenomenlerin işlerinin, duruş bozukluğu gibi ergonomik riskler içerdiğini ve bu risklerin çeşitli meslek hastalıklarına yol açabileceğini ifade etti. Bu nedenle, uzun süreli ekran önünde çalışmanın tehlikeli sınıfa alındığını açıkladı.

Özler, bir iş yerinin faaliyetlerinin tehlike sınıfının belirlenmesinde etkili olduğunu belirterek, söz konusu sınıflamanın yalnızca tek başına çalışan influencerlar için geçerli olmadığını ifade etti. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, influencerların bu tehlike sınıfına girebilmesi için en az bir SGK'lı işçi çalıştırması gerektiğini vurguladı. Özler, ekip olarak çalışan influencerların ise bu düzenlemeyi göz önünde bulundurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Tebliğdeki değişiklikle bir iş yerinin tehlike sınıfının artmasıyla çalışanların alması gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sıklığının ve süresinin de arttığını, risk değerlendirmesi ve acil durum eylem planının yenilenme süresinin ise kısaldığını belirtti.

Aynı zamanda Özler, tebliğde yapılan güncellemeyle huzur hakkı alan kişilerin kongre, toplantı ve araştırma gibi faaliyetlerinin de "az tehlikeli" sınıfına dahil edildiğini belirtti.