İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

125 cc'lik motorların B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilmesine yönelik yapılan çalışmaya ilişkin bir soru üzerine Yerlikaya, bu konuda daha önce başlatılan bir çalışmanın olduğunu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın bu çalışmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Meteoroloji'den 4 ile sağanak uyarısı Meteoroloji'den 4 ile sağanak uyarısı


“BEN DE MOTOSİKLET KULLANICISIYIM”

Eğitimin önemine dikkat çeken Yerlikaya, “Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları lazım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyetle 125 cc altındaki motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli.” diye konuştu.

Ali Yerlikaya, tehlikeli motosiklet kullanan, koruma ekipmanları ve kask kullanmayan, hem kendine hem de diğer sürücülere zararı olan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerin artarak devam edeceğini belirtti.