Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması vesilesiyle bir video mesajı yayınladı. Tunç, yeni adli yılın başlangıcıyla birlikte heyecan ve mutluluk içinde olduklarını belirtti ve bu yılın "Küresel Adaletin Yüzyılı"nın çıkış noktası olarak görüldüğünü ifade etti.

Adalet çalışanlarının, haklının hakkını alması ve adaletin hızlı bir şekilde sağlanması için büyük bir heyecanla çalıştıklarını belirten Tunç, yeni adli yılın Türkiye'nin vizyonu olan "Güç değil, haklılık hak sebebidir" ilkesinin en mükemmel şekilde hayata geçirildiği bir yıl olmasını diledi.

Haklının hakkını alması, adaletin hızlı ve kesin bir şekilde tesisi için gecesini gündüzüne katan hakim, savcı, avukat ve adalet çalışanlarının da büyük bir heyecan içerisinde olduğunu bildiren Tunç, "İnşallah yeni adli yıl, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın milletimize ve dünyaya ilan ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonunda en güzel şekilde ifade bulan 'Güç değil, haklılık hak sebebidir.' ilkesinin en mükemmel şekilde tesis edildiği bir yıl olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

SİVİL ANAYASA VURGUSU 

Seçil Erzan paraları ne yaptı: Avukatından şok mesajlar Seçil Erzan paraları ne yaptı: Avukatından şok mesajlar

Mesajında "sivil Anayasa" vurgusu yapan Tunç, şöyle devam etti:

"Türkiye Yüzyılının ilk adli yılı başlangıcını, aynı zamanda 'Küresel Adaletin Yüzyılının da çıkış noktası olarak görüyoruz. Adaletin Yüzyılı vizyonumuzu, adaleti yalnızca ülke çapında tam hakim kılarak değil, 'Daha adil bir dünya mümkün.' idealimizle yeryüzündeki tüm mazlum ve mağdurlar için de hakim kılarak gerçekleştireceğiz. İşte büyük hedefimiz bu. Fakat şüphesiz küresel çaptaki bu vizyonumuzu gerçekleştirmenin yolu, iç hukuk sistemimizi çok daha sağlam ve sürdürülebilir bir zeminde tutmaktan geçmektedir. Bu kapsamda, insan haklarına dayanan, hukukun üstünlüğünü temel alan, demokratik, özgürlükçü, çoğulcu ve kuşatıcı bir sivil Anayasa yapmak en büyük önceliğimiz olacaktır. Bunun için de adliye teşkilatımızın insan kaynağını hem nitelik hem de nicelik yönünden çok daha hızlı, etkin ve verimli bir şekilde geliştirecek adımları atmaya devam edeceğiz."

Öte yandan temel hak ve özgürlükler konusunda konuşan Tunç, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyuyla paylaşacağı Türkiye Yüzyılının ilk Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni ve İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıklarını süratle tamamlayacaklarını söyledi. Toplumsal yapıyı tahkim eden, insan onurunu en üst seviyede koruyan mevzuat düzenlemelerini ve uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceklerini belirten Tunç, FETÖ ile mücadeleden asla taviz vermeyeceklerini ve tüm terör örgütleriyle etkin mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini bildirdi" diye konuştu.