İş yeri için kira artış oranı belli oldu İş yeri için kira artış oranı belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV'ye verdiği özel röportajda Orta Vadeli Program (OVP) hakkında konuştu.

OVP'nin programın birinci önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu belirten Şimşek, 2021 Aralık ayından 2023 Mayıs'a kadar kurun sabitlendiğini açıkladı. Şimşek ayrıca "Bizim bir kur hedefimiz yok" diyerek kuru serbest bıraktıklarını vurguladı.

OVP'NİN ÜÇ TEMEL BİLEŞENİ

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

ENFLASYON HEDEFİ

OVP'nin üç temel bileşeni olduğunu yineleyen Şimşek, "Bunlardan bir tanesi ülkemizin karşı karşıya olduğu, en önemli makroekonomik sorunlardan biriyle mücadele konusu. Enflasyonu tekrar makul düzeye, tek haneye getirecek bir program. Dezenflasyon programı orta vadeli programımızın en önemli hedefi. Birincil önceliğimiz fiyat istikrarıdır. Enflasyonu tekrar, 3 yılın sonunda hedefimiz tek haneye düşürebilmek. Bu zor bir süreç ama mümkün. Geçmişte başardık, yine başaracağız" dedi. 

MALİ DİSİPLİN

Programın ikinci bileşeni olan "mali disiplin" ile ilgili ise Bakan Şimşek, "Geçmişte, AK Parti hükümetlerinin en güçlü tarafı maliye politikasının bir çıpa görevi yapmış olması. Bütçe açıklarını düşük tutuyoruz, bunun sayesinde milletimize eser ve yatırım odaklı bütçeler sunduk" ifadelerini kullandı. 

YASAL REFORMLAR 

Bakan Şimşek, OVP'nin üçüncü bileşeni "yasal reformlar" ile ilgili olarak, "Türkiye rekabet gücünü artıracaksa, verimlilik üzerinden büyüyecekse; bir taraftan üretken alanlara yatırım yaparken, bir taraftan da mevcut kaynakların verimli kullanımına yönelik çok ciddi yapısal dönüşüm çabası olacak" şeklinde konuştu. 

"BİZ KURU SERBEST BIRAKTIK"

Kur ve tahvil ihracatı hakkında da açıklamalarda bulunan Şimşek, "2021 Aralık ayı ile 2023 Mayıs'a kadar kurun tutulduğunu belirtmek isterim. Bizim bir kur hedefimiz yok. Aslında tahmin de olmaması lazım. Biz bir program yaptık, programın değişik evreleri var. Biz, kuru serbest bıraktık. Sürekli değişen bir husus" dedi. 

BAE İLE YAPILAN ANLAŞMA

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yapılan anlaşmaya da değinen Bakan Şimşek, "BAE ile yapılan anlaşmada 51 milyar dolarlık bir program açıklandı. Bu programın bir bileşeni olarak deprem yaralarının sarılmasına yönelik 8,5 milyar dolarlık tahvil ihracı gündemde. BAE'nin 51 milyar dolar içerisinde yenilenebilir enerjiye yaklaşık 27 milyar dolarlık bir yatırımı gündemde. İhracatın finansmanı için de 3 milyar dolarlık tahvil ihracı yapacağız" şeklinde konuştu.