Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan yarın İstanbul'da JP Morgan'ın düzenleyeceği yatırımcı toplantısına katılacaklar.

ŞİMŞEK, GELECEK BEKLENTİLERİNİ PAYLAŞILACAK

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, konuya yakın kaynaklar, Şimşek ve Erkan'ın toplantıda bir konuşma yapacağını doğruladı. Ayrıca, Şimşek'in yatırımcılarla ekonomi yönetiminin bugüne kadar gerçekleştirdiklerinin yanı sıra gelecek beklentilerini de paylaşacağı ifade edildi.

PARA POLİTİKASINDA RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER

Balık ihracatı zirveye ulaştı: 1 milyar dolar Balık ihracatı zirveye ulaştı: 1 milyar dolar

Öte yandan, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan geçtiğimiz hafta yılın üçüncü enflasyon raporunun açıklandığı toplantıda ilk kez basının sorularını yanıtlamış ve yakın zamanda yatırımcı toplantıları düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Erkan ayrıca, 22 Haziran'da yapılan faiz artışı kararının ardından bankacılarla bir toplantı gerçekleştirmiş ve para politikasında radikal değişikliklere gidileceği konusunda net mesajlar vermişti. Enflasyonla mücadelenin birinci öncelik olduğunu vurgulayan Erkan, döviz kurunu baskılama amacıyla döviz satışı yapılmayacağını ve aynı zamanda "makro ihtiyati önlemler" olarak bilinen tedbirlerin kademeli olarak kaldırılacağını açıklamıştı.