Emekli zammı, her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki kez yapılıyor. Emekli zammının belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili oluyor. Emekliler, enflasyon oranının altında kalmamak için en az enflasyon oranında zam alıyorlar. Ayrıca, hükümetin takdirine bağlı olarak emeklilere ek zam da yapılabilir.

Emekli zammının hesaplanmasında kullanılan enflasyon oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre belirleniyor. TÜFE, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlerin fiyatlarının değişimini ölçen bir endeks. TÜFE, her ayın üçüncü haftasında TÜİK tarafından açıklanıyor.

Ocak ayında yapılacak emekli zammı için, önceki yılın temmuz-aralık dönemindeki TÜFE artış oranı esas alınıyor. Temmuz ayında yapılacak emekli zammı için ise, o yılın ocak-haziran dönemindeki TÜFE artış oranı esas alınıyor.

2024 Ocak ayında emeklilere ne kadar zam yapılacak?

2024 Ocak ayında yapılacak emekli zammının oranı henüz kesinleşmedi. Ancak, 2023 yılında gerçekleşen enflasyon rakamlarına göre bir tahmin yapmak mümkün.

2023 yılında temmuz, ağustos ve eylül aylarında TÜFE sırasıyla yüzde 2,30, yüzde 2,58 ve yüzde 2,91 arttı. Böylece, 3 aylık enflasyon farkı yüzde 25,11 oldu. Eğer ekim, kasım ve aralık aylarında da enflasyon aynı seviyede devam ederse, 6 aylık enflasyon farkı yaklaşık yüzde 50 olacak. Bu durumda, emeklilere ocak ayında en az yüzde 50 zam yapılması gerekecek.

Ancak, bu hesaplama sadece bir tahmindir. Ekim, kasım ve aralık aylarındaki enflasyon rakamları belli olmadan kesin bir sonuç vermek mümkün değildir. Ayrıca, hükümetin emeklilere ek zam yapması da ihtimal dahilindedir.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

En düşük emekli maaşı da ocak ayındaki zam oranına göre değişecek. Şu anda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük maaşı 7 bin 500 TL’dir. Eğer ocak ayında yüzde 50 zam yapılırsa, bu rakam 11 bin 250 TL’ye çıkacak. Eğer hükümet ek zam yaparsa, bu rakam daha da artacak.

Memur emeklilerinin en düşük maaşı ise şu anda 8 bin 500 TL’dir. Eğer ocak ayında yüzde 50 zam yapılırsa, bu rakam 12 bin 750 TL’ye çıkacak. Eğer hükümet ek zam yaparsa, bu rakam daha da artacak.

Emekli maaşına ek zam müjdesi ne zaman verilecek?

Emeklilere ocak ayından önce ek zam yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir müjde geldi. Erdoğan, 1 Ekim’de Meclis’in açılışında yaptığı konuşmada, "Emeklilerimiz, işçilerimiz, memurlarımız, esnafımız, çiftçimiz, sanayicimiz, tüm vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek için gereken adımları atacağız" dedi.

Erdoğan, Meclis çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, "Yılbaşına gelmeden bir zam duyurulur mu?" sorusuna "İnşallah" yanıtını verdi. Bu açıklama, emeklilerin ek zam beklentisini artırdı.

Emekli maaşına ek zam yapılması için Meclis’te bir yasa teklifi hazırlanması ve kabul edilmesi gerekiyor. Bu süreçte, hükümetin emekli zammı konusunda muhalefet partileriyle de mutabakat sağlaması bekleniyor. Emekli maaşına ek zam yapılması için son tarih ise 31 Aralık 2023’tür. Bu tarihe kadar emeklilere ek zam yapılması için bir karar çıkarsa, ocak ayında emeklilerin maaşlarına yansıyacak.

Çeyrek altın  3 bin 133  lira Çeyrek altın 3 bin 133 lira

Emekli zammı, emeklilerin hayat standartlarını etkileyen önemli bir konudur. 2024 yılında emeklilere ne kadar zam yapılacağı, en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı ve ek zam müjdesinin ne zaman verileceği gibi soruların yanıtları henüz netleşmedi. Ancak, enflasyon rakamları ve hükümetin açıklamaları ışığında bir tahmin yapmak mümkündür. Emeklilerin ocak ayında en az yüzde 50 zam alması ve hükümetin de ek zam yapması beklenmektedir. Emeklilerin ek zam talebi ise Meclis’in gündeminde olacaktır. Emeklilerin maaşlarına ilişkin son kararın 31 Aralık 2023’e kadar verilmesi gerekmektedir.