Primle çalışanlara kötü haber Primle çalışanlara kötü haber

Seçimlerin ardından Türkiye'de ekonomi yönetimi değişti ve yeni politikalar uygulamaya konuldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, JP Morgan'ın düzenlediği Türkiye Ekonomik Forumu'nda uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. Bakan Şimşek'in yatırımcılara "maliye politikası görünümü" hakkında sunum yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın da "para politikası ve makroekonomik görünüm" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

50 BÜYÜK FONA TÜRKİYE'Yİ ANLATTI

Sunumun ardından Şimşek, farklı yatırımcı gruplarıyla birebir görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde BlackRock, JP Morgan, Singapur Varlık Fonu ve Franklin Templeton gibi dünyanın en büyük 50 büyük fonunun temsilcileri de yer aldı.

"KREDİ BÜYÜMESİ ÖNLEMLERİ BÜYÜMEYİ YAVAŞLATIYOR"

Reuters'ın haberine göre, Şimşek toplantıya katılan yatırımcılara ekibinin tam bir politik desteğe sahip olduğunu ve kademeli sıkılaştırmaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, önden yüklemeli maliye politikasına dikkat çekti ve depremle ilgili harcamalar çıkarıldığında Maastricht kriterlerine yaklaşıldığını ifade etti. Şimşek, ayrıca ekonomide ani bir duraklama istemediklerini, ancak kredi büyümesine getirilen önlemlerin ekonomiyi yavaşlatacağını vurguladı. Merkez Bankası Başkanı Erkan ise sunumunda enflasyon konusuna ağırlık verdi.

Merkez Bankası, temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, tüketici fiyatlarının temmuz ayında yüzde 9,49'luk yüksek bir artış gösterdiği ve yıllık enflasyonun yüzde 47,83 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Bu artışta, vergi ile yönetilen veya yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışlarının yanı sıra TL'nin değer kaybı ve ücret artışlarının etkili olduğu ifade edildi.

EYLÜL'DEN SONRA FAİZ ARTIŞINA DEVAM ÖNGÖRÜSÜ

Morgan Stanley ise TCMB'nin eylül sonrasında da faiz artışlarına devam edebileceğini öngördü. Analistler, bu ay yapılan 150 baz puanlık artıştan sonra eylülde de 100 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Enflasyonun Mayıs 2024'te yüzde 67 ile zirve yapmasını öngören analistler, TCMB'nin yeni atamalar sonrasında faiz artışlarına devam edebileceğini belirtti.