Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, NTV yayınında Funda Görey'in sorularını yanıtladı. Bakan Özhaseki İstanbul'daki deprem hazırlıkları ve kentsel dönüşümde son durum hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 

Beklenen Marmara depremi vatandaşı korkutmaya devam ediyor. Olası Marmara depreminden en çok etkilenmesi beklenen İstanbul, vatandaşı tedirgin etmeye devam ediyor. 

"İSTANBUL'DA DEPREM BİR BEKA MESELESİ" 

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "İstanbul gerçekten bizi korkutuyor. İstanbul'da deprem bir beka meselesi. 6 milyon civarında konut var. 600 bini çok riskli, ilk etapta yıkılacak gibi görünüyor. 600 bini depreme dayanmaz. Durduğu yerde yıkılan binalar var. Uykumuzu yitirip çok hızlı vaziyet almamız gerekiyor. Himalayalar'dan başlayıp Alpler'e kadar uzanan en riskli 5 ülke arasında yer alıyor" dedi. 

"200 BİN KONUTU YENİLEMİŞ OLACAĞIZ"

İstanbul'da 11 yıldır kentsel dönüşümün devam ettiğini belirten Özhasaki, sölerine şöyle devam etti: 

"70-80 yıllık mesafede Marmara'da beklenen deprem var. Süresini doldurmuş gibi görünüyor. Olursa da geç olsun ki gayret edip yol alalım, evleri sağlam hale getirelim diye çabalıyoruz. İstanbul'da 11 yıldır kentsel dönüşüm yasasıyla 800 bin kadar bağımsız birim yenilenmiş. Şu anda da 180 bin civarında Konut işyeri yenilenmek üzere. 1 milyona yakın bağımsız birimi yenilemişiz. Bu yeterli mi değil... Rezerv alanları burada da başlatmalıyız. Rezerv alanlarda 350 bin konutluk rezerv alan belirlendi. Elimizdeki kamuya ait yerleri bulmaya çalışıyoruz. Bundan dolayı da yerlerimiz az çok belli. Bizim Mahalle projemiz var, küçük meydanları olan konseptlerde hazırlayacağımızdan insanlar koşa koşa gelecektir. 1 milyon 20 bin insan müracaat etmiş. Yarısı Bizden kampanyasına yüzde 100 müracaat edenlere başlayacağız. 70 bin civarında daire ediyor. 150-200 bin konutu yenilemiş olacağız."

İSTANBUL SİLİVRİ LOJİSTİK DEPOSU 

Öte yandan Anadolu Ajansı, beklenen Marmara depremiyle ilgili Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Marmara Bölgesi'ndeki afetlere hazırlık sürecine katkıda bulunacak Silivri Lojistik Deposu'nda 59 bin çadır ve 5 bin 628 katlanabilir konteyner stokunun oluşturulduğunu duyurmuştu. 

thumbs_b_c_2dbec9e5c46c0fec8fabd9e3e8b94f8e

AFAD'ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ülkenin afet ve acil durumlarla başa çıkma kapasitesini artırmak için lojistik depo ağının sürekli olarak geliştirildiği belirtildi. Marmara Bölgesi'ndeki olası afetlere hazırlık amacıyla Silivri Lojistik Deposu'nda büyük bir stokun oluşturulduğu ifade edildi.

009_2023_05_2023_17_Agustos_26_20230821_2_59954776_92064858

Bu stok içerisinde 59 bin çadır ve 5 bin 628 katlanabilir konteynerin bulunduğu belirtilerek, afetlere karşı hazırlık yapmanın geleceğe yönelik bir adım olduğu vurgulandı.

İstanbul'da barajların doluluk oranı yükseldi! İstanbul'da barajların doluluk oranı yükseldi!

Sonuç olarak, AFAD'ın Marmara Bölgesi'nde afetlere karşı hızlı müdahale edebilmek için büyük bir stok oluşturduğu ifade edilmektedir.