Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcılarla olan görüşme trafiğini sürdürüyor. Bakan Şimşek, Londra'da uluslararası varlık yönetim şirketleriyle bir araya gelerek toplam varlık büyüklüğü 75 trilyon doları aşan bu şirketlerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Körfez ülkeleriyle başladığı yatırımcı görüşmelerine devam ediyor. Şimşek, Londra gibi finans dünyasının önemli merkezlerinden birinde 4-6 Ekim tarihlerinde uluslararası yatırımcılarla yoğun bir temaslarda bulundu.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı X'ten toplantının detaylarını şöyle paylaştı: 

"Kuruluşundan bu yana üyelerine toplamda 43,6 milyar dolar finansman sağlayan, kurucu üyesi olduğumuz Asya Altyapı Yatırım Bankasının (AIIB) yıllık toplantısına katıldık. Türkiye, AIIB’den 4 milyar dolar finansman sağlayarak bu imkandan en fazla yararlanan ikinci ülke konumundadır. AIIB Başkanı ve Maliye Bakanları ile ikili görüşmeler yapma fırsatı bulduk. 

"Bu yılki toplantının teması olan 'Sustainable Growth in a Challenging World' 'Zorlu Bir Dünyada Sürdürülebilir Büyüme' konusunda, ülkemizde attığımız adımlar ve çok taraflı kalkınma bankalarının bu konuda yapması gerekenleri katıldığımız toplantılarda dile getirdik. 

Küresel ölçekte altyapı yatırımlarının finansman açığının özel sektör devreye girmeden kapanması mümkün görünmüyor. Çok taraflı kalkınma bankalarının bu alana odaklanarak yeni finansal araçlar geliştirmesi ve ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verme kapasitelerini artırması çok önemli.

Emekli ve memur maaş zammı belli netleşiyor Emekli ve memur maaş zammı belli netleşiyor

Organizasyonun ev sahibi olan dost ve kardeş ülke Mısır’ın Maliye Bakanı Sayın Mohamed Maait’e misafirperverlikleri için ayrıca teşekkür ediyorum."