Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de de görülen Eris varyantıyla ilgili son dönemde hasta sayısının artmaya başladığını açıklayan Bakan Koca, ''Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor. Covid-19 nezle ve grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna dönüşmüş durumda'' dedi.

Gülümseyen depresyon nedir? Gülümseyen depresyon nedir?

"YENİ TEDBİRE GEREK YOK"

Artan vakaların paniğe neden olmaması gerektiğini vurgulayan Koca, ''Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok'' ifadelerini kullandı. 

"AŞI BASKISINA BOYUN EĞECEĞİMİZ ANLAMINA GELMEZ"

Toplu aşılama hakkında da açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, ''Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez'' diye konuştu. 

ERİS İÇİN YENİ AŞI YAPILACAK MI?

Öte yandan ''Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız'' diyen Bakan Koca, ''Biz kendi programımızı uyguluyoruz ve şu an kesinlikle Covid-19 için yeni bir aşı programı uygulamayı düşünmüyoruz. Bu kadar net. Başka bir önerimiz de yok, yeni bir aşı programımız da yok. Yani toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok'' dedi.