Sarımsak en çok neye iyi gelir? Sarımsak en çok neye iyi gelir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin cinsiyet değişikliği süreçleri hakkında yazdığı bir makalenin basında yer almasını sorması üzerine, Bakan Koca, bu konunun son derece hassas olduğunu ve sağlık boyutunun önemli olduğunu belirtti.

18 YAŞ ALTINA CİNSİYET DEĞİŞİKLİĞİ AMELİYATLARI 

Sağlık gereksinimi olması durumunda her türlü sağlık sorununu çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Ancak 18 yaş altı kişilere cinsiyet değişikliği işlemi uygulanması durumunun kabul edilemez olduğunu vurgulayarak bu tür işlemlere müsaade etmeyeceklerini söyledi. Bakanlık olarak konuyu incelediklerini ve soruşturmaların devam ettiğini belirtti.

Bir başka gazetecinin hastanelerde tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı ve bu nedenle tedavilerin yapılamadığına dair iddiaları sorması üzerine Bakan Koca, 

"İDDİALAR TAMAMEN ASILSIZDIR"

Bir gazetecinin, bazı hastanelerde tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı ve buna bağlı tedavinin yapılamadığına yönelik iddialar olduğuna ilişkin bir soru üzerine Bakan Koca şöyle yanı verdi:   

"İddialar tamamen asılsızdır. Hastamız, 18 Ağustos 2023 Cuma günü akşama doğru Gülhane Eğitim Araştırma ve Hastanesi Acil Servisi'ne sağ elinin birinci parmağını kapıya sıkıştırma sonucu total ampütasyon nedeniyle başvurmuştur. Hastamız, ortopedi kliniği tarafından değerlendirilmiş ve acil replantasyon cerrahisi planlanmıştır.

Ameliyatı gerçekleştirecek olan hekim, ameliyat sırasında gerekli olan 11-0 prolene sütürün hazırlanmasını ve hastanın acilen ameliyata alınmasını istemiştir. Ameliyathane deposunda bulunmayan ama hastanenin ana deposunda bulunan malzeme ile ilgili hastanede olmadığı şeklinde yanlış bilgi verilmesi üzerine, Ankara Etlik Şehir Hastanesi ile iletişime geçilerek, malzemenin temini sağlanmıştır. Malzemenin temin edilmesi sonrasında hasta ameliyata alınmış ve yaklaşık 5 saat süren ameliyat başarıyla tamamlanmıştır."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Replantasyonun 3. gününde hastanın fizik muayenesinde replante edilen parçanın canlı olduğu ve ameliyatın başarıyla geçtiğinin görüldüğünü aktaran Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Ameliyat sırasında malzeme temininde yaşanan aksaklıklarla ilgili kişiler hakkında hastane yönetimi tarafından gerekli inceleme ve idari soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu hastaya veya yakınlarına malzeme temin edildikten sonra ameliyatın gerçekleştirileceği ya da kendilerinin temin etmesi gerektiği ile ilgili bilgi verilmesi de söz konusu değildir."