Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Açık Katılımlı İcra Komitesi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Filistin'e yönelik devam eden bombardımanı önlemek ve bölgede barışı desteklemek amacıyla Müslüman ülkeleri sorumluluk almaya çağırdı. 

Fidan, Müslüman ülkeler olarak özgüvenle hareket etme gerekliliğini vurgulayarak, dayatılan "hegemonik" söylemlere karşı durmanın önemine dikkat çekti. Ayrıca, "Türkiye'nin görüşü, yeni bir garanti mekanizmasının oluşturulması ve uygulanması gerektiğidir. Bölgedeki Müslüman ülkeler, Filistin halkının refahını ve güvenliğini garanti altına almalı ve kalıcı barışın teminatçıları olarak hareket etmelidir." dedi.

AA-20231018-32442833-32442820-DISISLERI_BAKANI_FIDAN_ISLAM_ISBIRLIGI_TESKILATI_IIT_ACIK_KATILIMLI_ICRA_KOMITESI_TOPLANTISINA_KATILDI

Fidan, bu mekanizmanın Filistin merkezli bir barış, güvenlik ve istikrar bölgesi kurma potansiyeline sahip olduğunu ve İstanbul'daki 7. Olağanüstü İslam Zirvesi'nde kabul edildiğini belirtti. Ayrıca, BM Genel Kurulu kararlarına uygun bir şekilde Filistinlilere uluslararası koruma sağlayacağını ifade etti.

Bakan Fidan, İsrail ve diğer ülkelerin Filistinli insanlarla barışı ertelemesinin bir bedeli olacağını söyleyerek, "İsrail'in uyguladığı zulüm, eleştiriler ve diğer ülkeler tarafından gizlenen yeni bir zulümle dünyadan gönderilmelidir. Bu, onlar için alışılageldik bir model." dedi.

Erdoğan:"Enflasyonun ateşi düşmeye başladı"  Erdoğan:"Enflasyonun ateşi düşmeye başladı" 

AA-20231018-32442833-32442832-DISISLERI_BAKANI_FIDAN_ISLAM_ISBIRLIGI_TESKILATI_IIT_ACIK_KATILIMLI_ICRA_KOMITESI_TOPLANTISINA_KATILDI

Son olarak, Fidan, Müslüman dünyasının cesur kararlar alarak Filistin devletinin egemen, bağımsız ve toprak bütünlüğünün sağlandığı bir noktaya kadar adımlar atması gerektiğini vurguladı ve toplantı bildirisine "İşgalci güç İsrail'in insanlığa karşı suçlarını durdurmak için bütün üye ülkeleri, uygulanabilir ve etkili diplomatik, yasal ve kısıtlayıcı tedbirler alınmaya teşvik eder." paragrafının eklenmesini önerdi.