Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temasları kapsamında Katar'a ziyaret gerçekleştirdi ve başkent Doha'da Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile görüştü.

Erdoğan'dan Mossad'a sert uyarı  Erdoğan'dan Mossad'a sert uyarı 

Bakan Fidan Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

"Gazze'ye yönelik bir kara harekatı bu vahşeti tam bir katliama çevirecektir.

Bölgemiz tam manasıyla dönüm noktasındadır. Ya daha büyük savaşa ya daha büyük bir barışa gideceğiz. 

Gazze’de masum sivilleri hedef alan saldırıları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Gazzelilerin yurtlarından sökülerek atılmasına razı gelmeyeceğiz. Bu sadece Filistin’in değil Mısır’ın, Beyrut’un, Ürdün’ün istikrarsızlaşmasına yönelik olacaktır.

Gazze’ye yönelik kara harekatı, bu vahşeti tam bir katliama çevirecektir. Hemen ateşkes ilan edilmeli ve insani yardım için koridor oluşturulmalıdır.

Filistinli kardeşlerimizin çocuk, hasta, yaşlı demeden okullarda, hastane ve camilerde bile hedef alınması insanlığa karşı işlenen bir suç niteliğindedir.

Bu kez daha büyük bir yıkımın ve ölümün yaşandığını görmekteyiz. Özellikle elektriğin ve suyun kesilmesi daha büyük bir insani felakete yol açmakta. Temel problem, ölüm ve yıkım arttıkça buna olan reaksiyon da daha fazla olacak.

İki devletli çözümün bir an önce hayata geçirilmesi için başta Batılılar olmak üzerine harekete geçilmesi gerekiyor.

(Gazze'de) Ölüm ve yıkım arttıkça buna yönelik reaksiyonda bölgede haliyle daha fazla olacak. Sonuçları önceden kestirmek mümkün değil.

Bazı Avrupa ülkelerinin topluca Gazze’ye yönelik yıkımı ve felaketi kınamamaları, engellememeleri çok ciddi bir çifte standart oluşturmakta. Bu da dünyadaki zaten bozulmakta olan dengeleri daha bozucu bir rol üstlenmekte.