Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda günübirlik kiralanan evlerle ilgili yeni bir mevzuat çalışmasının başlatıldığını açıkladı.

Bakan Ersoy, bu düzenlemenin yıl sonuna kadar hayata geçirileceğini belirtti.

Yeni düzenleme kapsamında günübirlik kiralanan evlerin işletmecilerinin sertifika belgelendirme şartına tabi olacağını ifade etti.

Ayrıca, bu evlerden elde edilen gelirden vergi alınacağını duyurdu.

Böylece, günübirlik ev kiralama işlemleri için belirli standartların sağlanması ve kayıt altına alınması amaçlanıyor.

Ersoy'un açıklaması şu şekilde:

Günübirlik kiralanan evlere sertifika belgelendirme şartı getireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir belge almak zorunda olacaklar ve konaklayan kişileri düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Ayrıca buradan elde ettikleri gelirle ilgili de bir vergi olacak.

Sektörde Airbnb olarak tarif ediliyor ama biz aslında günübirlik kullanım diyoruz buna” diyen Ersoy, “Bu tarz evlere açıkçası bakanlığımız bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar da hayata geçireceğiz.

Galatasaray, Pendikspor'u  2-0  yendi Galatasaray, Pendikspor'u 2-0 yendi

Vergiyi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yatırmaları gerekecek. Bu aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlamak açısından önemli. Yani dünyada nasıl oluyorsa Türkiye’de de o şekilde mevzuatları şekillendiriyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar burada mevzuat düzenlemelerini de yapacağız. Hepsi kayıtlı ekonomi haline gelecekler."