Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Eylül ayına ait dış ticaret verilerini kamuoyuna sundu. Bakan Bolat, Eylül ayı ihracat rakamlarının yıllık yüzde 0,3 artarak 22 milyar 670 milyon dolar seviyesine ulaştığını açıkladı. Ayrıca, Cumhuriyet tarihinin en yüksek Eylül ayı ihracat rakamlarına ulaşıldığını vurguladı.

Dış ticaret açığının ise Eylül ayında 4,9 milyar dolar olduğunu ifade eden Bakan Bolat, verilerin detaylarını paylaşarak ülkenin dış ticaret performansı hakkında bilgi verdi. 

Bakan Bolat'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"2023 yılı dünya ekonomisi için durgun seyir gösteriyor. Küresel ticaret anlamında da durgunluk var. Gelişmiş ülkelerde gerileme söz konusu.

Ağır bir deprem felaketiyle karşı karşıya kaldık. Büyüme, dış ticaret anlamında olumsuz etkilerini yaşadık, bunlara rağmen makro ekonomik göstergelerimiz ve ihracat performansımız ekonomimizdeki dayanıklılığı göstermektedir.

Buğday Fiyatları Rehberi | Beyaz ve Kırmızı Sert Buğday Fiyatları Buğday Fiyatları Rehberi | Beyaz ve Kırmızı Sert Buğday Fiyatları

Eylül ayında ihracatımız yüzde 0,3'lük artışla 22 milyon 670 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek eylül ayı ihracat rakamına ulaştık. Temmuz ayında ihracatımız en yüksek rakamıydı, ağustosta da öyle oldu. İhracatımız üç aydır sürekli yükselen bir seyir gösteriyor. Bu önemli bir başarı, konjonktüre rağmen, olumsuz etkilere rağmen bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Ocak-Eylül döneminde 187 milyar 464 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 12 ayda ihracatımız yüzde 0,40 artarak 253 milyar 534 milyon dolara yükseldi. Eylül'de ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 82'ye yükseldi."