MHP lideri Bahçeli, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına sert tepki gösterdi. Bahçeli, soykırım düzeyindeki saldırıların sabır sınırlarını aştığını belirterek, Filistin'deki insanlık dramına dikkat çekti. 17 Ekim 2023'te El-Ehli Baptist Hastanesi'nin bombalanmasını ve son 24 saat içinde 352 Filistinlinin ölümünü vurgulayan Bahçeli, uluslararası toplumu Gazze'deki kan dökülmesine karşı sessiz kalmakla suçladı. Bahçeli, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın ve Kahire'deki Gazze için Barış Zirvesi'nin sonuçsuz kaldığını ifade etti.

SALDIRILAR DURMAZSA TÜRKİYE SÜRATLE DEVREYE GİRMELİ

Ayrıca, Bahçeli Türkiye'nin insani, vicdani ve hukuki tezlerini dünya gündemine taşıyarak insani dramların son bulması için çaba sarf ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adil bir barış ortamı için diplomatik girişimlerde bulunduğunu söyledi. Ancak, 24 saat içinde ateşkes sağlanamaz ve saldırılar durmazsa, Bahçeli Türkiye'nin müdahale etmesi gerektiğini ve Gazze'yi koruma ve kollama sorumluluğunun Türkiye'ye ait olduğunu vurguladı.

Ümit Özdağ'dan Meral Akşener'e ittifak çağrısı! Ümit Özdağ'dan Meral Akşener'e ittifak çağrısı!

İşte Bahçeli'nin sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklama:

"İki haftadır Gazze'de zincirleme insani felaketler yaşanmaktadır. Soykırım raddesine ulaşan hunhar saldırılar artık sabır ve tahammül sınırlarını çoktan aşmıştır. 17 Ekim 2023 tarihinde Gazze'de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi bombalanmıştır. Maalesef Filistinli masumlar kan revan içindedir. Son 24 saat içindeki İsrail saldırılarında 352 Filistinli hayatını kaybetmiştir. 7 Ekim'den buyana 4385 Filistinli kardeşimiz hayattan kopartılmıştır. Sayıları 1756'yı bulan çocuk ile 1000'e yakın kadın acımasızca katledilmiştir.

Uluslararası toplum Gazze'deki seri ve sürekli cinayetleri tıpkı bir korku filmini izler gibi seyre dalmıştır. Ne bir ses ne de bir tepki söz konusudur. Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın karar ve yaptırım organları kilitlenmiştir. ABD'nin vetosuyla geçici ateşkes ilanı dahi yapılamamıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı'ndan ise hiçbir şey çıkmamıştır. Basit kınama mesajlarından başka sadra şifa hiçbir teşebbüs veya buna dair bir niyet duyulmamıştır. Kahire'de düzenlenen "Gazze için Barış Zirvesi"nde de şuana kadar bir sonuç çıkmamıştır.

Türkiye bugüne kadar insani, vicdani ve hukuki tezlerini güçlü bir şekilde dünya gündemine taşıyarak akan kanın durması, insani dramların son bulması hususunda açık tarafını devamlı ibra ve ifşa etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın adil ve kalıcı bir barış ortamının tesisi münasebetiyle takdir edilecek diyaloglar içinde olduğu ve samimi diplomasi temaslarında bulunduğu kalbi nasırlaşmamış herkesin malumudur.

Eğer bugünden itibaren 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, saldırılar durmazsa, mazlumların üzerine bombalar bırakılmaya ısrarla devam ederse, milletimle açık açık paylaşıyorum ki, Türkiye süratle devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır. Gazze’yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bize ecdadımızın mirasıdır”