Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında hükümetin ilk 100 gününü sert bir şekilde eleştirdi.

Özellikle mazot zamları üzerinden hükümeti eleştiren Babacan, 2004 yerel seçimleri döneminde yaşadığı bir anekdotu paylaşarak şunları dile getirdi:

"BU ALDATMAK DEĞİL DE NEDİR?"

“Benim çiftçim, şoför esnafım ne yapsın şimdi? Seçim için sandığa giderken mazota 20 lira ödüyordu, şimdi 40 lira ödüyor. Bu sağ gösterip sol vurmak değil mi? Bu aldatmak değil mi? Eğer zam ihtiyacı varsa, siz bunu seçimden önce yapmıyorsanız, seçimde her şeyi güzel gösterip seçimden sonra yapıyorsanız, bu aldatmak değil de nedir?"

Babacan ayrıca, 2004 yerel seçimlerine dair anısını paylaşarak, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazot zamlarıyla ilgili samimi yaklaşımını övdü. Babacan'ın aktardığına göre Erdoğan, zamları seçim öncesi açıkça dile getirerek samimi bir politika izlemişti.

"MİLLET ZAMLARI ALKIŞLADI"

Babacan, 2004’teki mazot zamlarıyla ilgili anısını şu ifadelerle anlattı:

“Eskiden böyle değildi. Bir örnek vereyim. Bakın 2004 yerel seçimlerine gidiyoruz. Aynı, bu akaryakıt fiyatlarıyla ilgili artış ihtiyacı oluştu. Ve ben de dedim ki “yine maliyetler arttı”. O zaman petrol de 20 dolardan başladı artıyordu. Biz 20 dolardan aldık petrol 150 dolara kadar çıktı. Dedim ki Sayın Erdoğan’a “akaryakıt fiyatlarıyla ilgili güncelleme gerekiyor. Mart sonunda da yerel seçim var”. Erdoğan dedi ki “Bunu şimdi bekletip de seçimden sonra yaparsak bu milleti aldatmak olur.” dedi. Ben de dedim ki “Ya helal olsun, gerçekten bu çok dürüst bir yaklaşım”. “Tamam” dedim “Biz hemen ayarlamaları yapalım” dedim. Sonra gitti, bunu meydanlarda söyledi: Dedi ki “Bakın ben bu zamları bekletip seçimden sonra yapardım” dedi. “Ama aldatan da olmayacağım aldanan da olmayacağım” dedi ve millet zamları alkışladı.”

 “NEREDEN NEREYE”

Ancak şu anki hükümetin bu samimiyetten uzaklaştığını ve doğrulardan kaçtığını ifade eden Ali Babacan, Türkiye'nin samimi politikalarla başarılı olabileceğini ancak yanlış yönlendirmeler ve politika değişiklikleriyle sorunların artabileceğini vurguladı. "Nereden nereye" dediği bu dönemi hatırlatarak hükümetin politika değişikliklerine dikkat çekti.