Azerbaycan Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Servisi tarafından yapılan ortak açıklamada, Hocavent ilinde bulunan Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunun 58. kilometresinde meydana gelen patlamada Azerbaycan Otomobil Yolları Devlet Ajansı'na ait bir kamyonun mayına çarptığı bildirildi.

Patlamada 2 işçinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, olay yerine giden bir polis aracının da saat 04.30 sıralarında başka bir mayının üzerinden geçtiği belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, bu terör saldırısı sonucu 4 polis memurunun şehit olduğu ve olayın terör eylemi olarak değerlendirildiği ifade edildi. Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi tarafından daha önce duyurulan bilgilere göre, söz konusu mayın patlaması Azerotoyol çalışanı 2 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

AZERBAYCAN TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU BAŞLATTI

Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Azerbaycan

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada: "(Karabağ'da başlatılan antiterör operasyonunda) Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor, yalnızca meşru askeri hedefler yok ediliyor" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Ermeni silahlı güçlerin, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmasının, arazilere mayın döşemeyi sürdürmesinin, istihkam ve mevzi çalışmalarında bulunmasının gerilimin artmasına neden olduğu belirtildi.

Ermeni silahlı kuvvetlerinin, 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildirinin hükümlerinin aksine Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde varlığını sürdürmesinin, bölgesel barış ve istikrara ciddi tehdit oluşturduğu vurgulanarak şunlar kaydedildi:

"Üçlü bildirinin hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesinde gerçekleştirilen büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır."

Bu kapsamda Ermenistan silahlı kuvvetlerinin ön cephede ve cephenin derinliğindeki mevzileri ile uzun süreli ateş noktalarının yanı sıra savaş araçları ve askeri tesisleri yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak devre dışı bırakılmaktadır. Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmamakta, yalnızca meşru askeri hedefler yok edilmektedir."

Açıklamada, "Rus Barış Gücü Komutanlığı ve Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi yönetimine alınan tedbirler hakkında bilgi verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

"SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN İNSANİ KORİDOR OLUŞTURULDU"

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki sivil Ermeni nüfusunun tehlikeli bölgeden tahliyesini sağlamak amacıyla Laçın yolu üzerinde ve diğer istikametlerde insani koridor ve kabul noktaları oluşturulduğunu duyurdu.

Açıklamada, tedbirler kapsamında siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği ifade edildi.

2023 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu 2023 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu

ERMENİ AYRILIKÇILARINDAN ATEŞKES TALEBİ

Öte yandan Ermenistan, Azerbaycan'ı Karabağ'da etnik temizlik yapmakla suçlayarak, çatışmalara son verilmesi için ateşkes çağrısında bulundu. Karabağ'daki Ermeni ayrılıkçıların sözcüsü, Azerbaycan güçlerine direndiklerini belirtti ve Azerbaycan güçlerinin Karabağ bölgesine doğru ilerlemeye çalıştığını ifade etti. Bu çatışmalarda Karabağ'da 2 sivilin hayatını kaybettiği, 27 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Karabağ'da yaşanan gerginlik devam ederken, Ermeni ayrılıkçılar Azerbaycan'a ateşkes çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan Karabağ'daki askeri operasyon hakkında yapılan açıklamada, "Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır. Azerbaycan-Ermenistan arasında yürütülen görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının istikrarın tesisi için yegâne yol olduğuna inanıyoruz" denildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'da BMGK'da yaptığı konuşmada, "Karabağ, Azerbaycan toprağıdır" diyerek Azerbaycan'ın attığı adımları desteklediğini söyledi. 

ANTİTERÖR OPERASYONUNDA SON DURUM

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da başlatılan antiterör operasyonuna ilişkin son gelişmeleri duyurdu:

"Ermeni silahlı kuvvetlerine ait 20'ye kadar askeri araç, 40'a kadar topçu birliği, 30'a kadar havan, 2 uçaksavar füzesi birimi, 2 Martira radyo-elektronik savaş istasyonu ve diğer askeri teçhizat etkisiz hale getirildi."

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "silahlı Ermeni kuvvetlerinin 60'tan fazla muharebe mevzisinin Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolü altına girdiği belirtildi.

009_2023_004_2023_16_Eylül_20_750