Azerbaycan'ın askeri operasyonunun ardından Karabağ'da sağlanan ateşkes sonrasında bölgeden ayrılanların sayısının 5 bine yaklaştığı bildirilirken, Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağlı Ermeni temsilciler arasında bir toplantı düzenlendiği açıklandı.

Reuters'ın Sputnik'e aktardığına göre, Azerbaycan yetkilileri ve Karabağlı Ermeni temsilciler Karabağ'da ikinci kez bir araya geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Karabağ'daki duruma ilişkin bir açıklama yaparak Rusya'nın Ermenistan'ı müttefiki olarak gördüğünü ve Ermenistan yönetimiyle bağlantı halinde olduğunu belirtti. Peskov, Rusya'nın Karabağ'daki durumdan sorumlu tutulamayacağını vurgulayarak Rusya'nın Karabağ'daki Ermenilerin haklarına saygı duyulmasını sağlamak için çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

Karabağ'da alınan ateşkes kararının ardından Karabağ Ermenileri ile Azerbaycan temsilcilerinin ilk toplantısı 21 Eylül'de gerçekleşti. Ancak bu toplantıda nihai bir anlaşmaya varılamadı. Görüşme sonrasında, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından bir açıklama yapılarak bir sonraki toplantının yakın zamanda yapılması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

Restorana tokat yemeye geliyorlar Restorana tokat yemeye geliyorlar

Açıklamaya göre, toplantıda Azerbaycan anayasası ve kanunlarına dayalı olarak Karabağ'daki Ermeni nüfusunun yeniden entegrasyonu, altyapının yeniden kurulması ve organizasyon faaliyetleri gibi konular ele alındı. Azerbaycan temsilcisi, Azerbaycan'ın "yeniden entegrasyon" planlarını sunmuştu.