Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanmasını talep etmek amacıyla her hafta düzenledikleri eylemlerine bu kez de Galatasaray Meydanı'nda devam etmek istedi. Ancak 968. haftalarında da polis engeli ile karşılaştılar.

Polis, Anayasa Mahkemesi'nin "ihlal" kararına rağmen, Beyoğlu Kaymakamlığı'nın "yasak" kararını gerekçe göstererek eylemi engelledi.

Bu haftaki eyleme İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Musa Piroğlu gibi birçok insan hakları savunucusu da katıldı. İstiklal Caddesi'nin farklı kollarından yürümek isteyen kitleyi polisler, kalkanlarla çevreledi. Galatasaray Meydanı'na çıkan tüm sokaklar ve İstiklal Caddesi'nin her iki yönü yüzlerce polis tarafından kapatıldı. 

AYM KARARINA RAĞMEN MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

Cumartesi Anneleri üyesi Maside Ocak, 700. haftadaki (25 Ağustos 2018) polis müdahalesini Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Ocak, başvurusunda eylemin barışçıl bir şekilde gerçekleştirildiğini, yasaklama ile ilgili herhangi bir bildirim almadıklarını, kolluk güçlerinin orantısız güç kullanarak toplantıyı dağıttığını, müdahale sırasında yaralandıklarını belirtti. Ayrıca kötü muamele yasağı ve toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğini dile getirdi.

MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMESİNE HÜKMETTİ

AK Parti'den anket açıklaması: "Açık operasyon ve manipülasyon" AK Parti'den anket açıklaması: "Açık operasyon ve manipülasyon"

Yüksek mahkeme, "kötü muamele" iddiasını reddederken, Anayasa'nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve Maside Ocak'a 13,500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Karar, oy çokluğuyla alındı.

Karara karşı oy kullanmış tek isim, İçişleri Bakanı yardımcısı iken AYM üyeliğine atanmış olan Muhterem İnce oldu.