İspanyol paleontolog Jose Miguel Gasulla, Els Ports de Morella'da bulunan devasa bir dinozor iskeletinin, 100 milyon yıldan fazla bir süredir bu bölgede bulunan bataklıkların ve büyük eğrelti otlarının altında mükemmel bir şekilde korunduğunu açıkladı.

YENİ BİR TÜRE AİT

Gasulla, bu dinozor türünün Alt Kretase dönemine ait olduğunu ve bu bölgede bulunan dinozorların yeni bir türü temsil ettiğini söyledi. Elde edilen iskeletin Avrupa'daki en büyüklerden biri olduğu ve İber Yarımadası'nda keşfedilen yeni bir türe ait olduğu belirtildi.

Yapay zeka dost mu, düşman mı? Yapay zeka dost mu, düşman mı?

thumbs_b_c_8793b9fb66133d179c627af68e871534

Söz konusu dinozor türü, Sauropoda olarak adlandırılıyor ve iskeleti 1 metreden daha geniş omurları ve yaklaşık 2 metre yüksekliğinde bir uyluk kemiği ile dikkat çekiyor.

Bölgede şimdiye kadar toplamda dört dinozor iskeleti bulunduğu ve bunlardan üçünün yeni türe ait olduğu kaydedildi.

Gasulla, "Bu bölge, İspanya'daki dinozor kalıntılarının araştırılması için kritik bir öneme sahip. Aynı zamanda Avrupa'nın Alt Kretase dönemine ait en iyi kayıtlarından birini sunuyor ve dinozor çeşitliliğini genişleten bir yere işaret ediyor. Bu haber, hem bölge hem de uluslararası bilim toplumu için büyük bir önem taşıyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA