İsrail'in Gazze'ye yönelik ağır saldırıları devam ederken Avrupa ülkelerinden Filistin'e destek eylemlerine yasaklar getiriliyor. Son olarak Macaristan'da, "terörist grupları" desteklediği gerekçesiyle Filistin'e destek için planlanan gösteriler yasaklandı.

AA'nın TVP World'den aktardığı habere göre, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarını kınayan protestoculara ilişkin devlet radyosuna konuştu. Orban, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarını protesto edenler hakkında "Avrupa'da teröristleri destekleyen sempati gösterileri düzenlenmesi dehşet verici" dedi.

'İSRAİL'İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR'

Orban, İsrail'in kendini savunma hakkını vurgulayarak, çatışmanın diğer ülkelere sıçramamasının önemine değindi.

FRANSA

Fransa da benzer bir adım atmış, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, kamu düzenini bozabileceği gerekçesiyle tüm Filistin'e destek protestolarını yasaklamıştı. 

Yasağa rağmen Fransa'nın başkenti Paris'te Filistine destek gösterisi düzenlendi. Polis, Filistin'e destek için kent meydanında ve sokaklarda bir araya gelenlerin etrafını sararak fiziki müdahalede bulundu ve göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı.

İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı

ALMANYA

Almanya'nın başkenti Berlin'de ise polis, Filistin'e destek gösterisi yapmak isteyenlere izin vermemiş ve birçok göstericiyi gözaltına almıştı.

AVUSTRALYA

Öte yandan Avustralya'da ise polis, pazar günü düzenlenmesi planlanan Filistin'e destek eylemi öncesinde mitinge katılanlar için özel durdurma ve arama yetkileri uygulama kararı aldı. Yeni Güney Galler (NSW) eyalet polisi, bu yetkilerin son olarak 2005 yılındaki ırkçı ayaklanmalardan bu yana kullanılmadığını ve bu özel yetkilerin polise olağanüstü yetkiler tanıdığını belirtti.