Avrupa ülkelerinde İsrail-Gazze çatışmasıyla ilgili gösteriler hem İsrail yanlısı hem de Filistin'e destek gösterileri şeklinde sürerken, pek çok ülkede kısıtlamalar ve güvenlik önlemleri uygulanıyor. Avrupa'da, İsrail yanlısı gösterilere izin verilirken, Filistin'e destek gösterileri farklı önlemler ve kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. 

İNGİLTERE'DE GÜZERGAH DIŞINA GÖZALTI UYARISI

Londra'da İngiliz hükümetinin İsrail-Filistin çatışmasındaki tutumunu protesto etmek amacıyla düzenlenen Filistin dayanışma gösterisinde on binlerce kişi bir araya geldi.

Donald Trump'a konuşma yasağı geldi Donald Trump'a konuşma yasağı geldi

İngiliz polisi, gösteri güzergahı dışında ve İsrail Büyükelçiliği çevresindeki gösterilere izin verilmeyeceğini ve gözaltılar yapabileceğini açıkladı.

FRANSA'DA GÖSTERİLERE TAM YASAK

Fransa'da İsrail yanlısı gösterilere izin verilirken, Filistin dayanışma gösterileri "kamu düzenini bozma riski" nedeniyle Paris, Strazburg, Lyon ve Marsilya'da yasaklandı.

Yasaklara rağmen düzenlenen gösterilerde polisle çatışmalar yaşandı, pek çok kişi gözaltına alındı.

ALMANYA'DA GÖSTERİLERE İZİN YOK

Almanya'nın başkenti Berlin'de Filistinlilerle dayanışma gösterilerine izin verilmedi. Polis yasağına rağmen bir grup gösteri yapmak istedi ve kararın yazılı halini görmek istedi.

Frankfurt ve Köln gibi şehirlerde de gösterilere sınırlamalar getirildi.

HOLLANDA VE İSVİÇRE'DE KISITLAMALAR

Hollanda'da Amsterdam'da düzenlenen Filistin'e destek gösterisinde 3 kişi gözaltına alındı.

İsviçre'nin başkenti Bern ve Cenevre'de güvenlik önlemleri altında Filistin'e destek gösterileri düzenlenirken, Basel ve Zürih'te Filistin yanlısı gösterilere izin verilmedi.