Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentilerine uygun olarak temel politika faizlerini sabit tutma kararı aldı.

ECB'nin para politikası kararına ilişkin yapılan açıklamada, Banka'nın refinansman faizini yüzde 4,50, mevduat faizini yüzde 4 ve marjinal fonlama faizini yüzde 4,75'te sabit bıraktığı belirtildi.

"ENFLASYON BELİRGİN ŞEKİLDE DÜŞTÜ" 

Buğday Fiyatları Rehberi | Beyaz ve Kırmızı Sert Buğday Fiyatları Buğday Fiyatları Rehberi | Beyaz ve Kırmızı Sert Buğday Fiyatları

Dünya'da yer alan habere göre; ECB açıklamasında; enflasyonun hala "çok uzun süre çok yüksek" kalmasının beklendiği ve Avro Bölgesi içinde fiyat baskılarının güçlü olduğu vurgulandı. Aynı zamanda, güçlü baz etkileri ve eylülde enflasyonun belirgin bir şekilde düşmesi gibi faktörlerin etkisiyle enflasyonun temelini oluşturan çoğu ölçütün gevşemeye devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada, ECB'nin enflasyonun yüzde 2'lik orta vadeli hedefine kararlı olduğu ve faiz oranlarının yeterince uzun bir süre boyunca düşük tutulmasının enflasyon hedefine katkıda bulunacağı belirtildi. ECB'nin gelecekteki kararlarının, politika faiz oranlarını gerekli olduğu sürece yeterince kısıtlayıcı seviyede tutmayı amaçladığı vurgulandı.

Ayrıca, ECB'nin Varlık Alım Programı'ndaki portföy büyüklüğünün küçülmeye devam ettiği ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nda anapara ödemelerinin en azından 2024 sonuna kadar süreceği ancak para politikasının amaçlarını sekteye uğratmamaya dikkat edileceği ifade edildi.