Seçil Erzan anketi: Hırsızın hiç mi suçu yok? Seçil Erzan anketi: Hırsızın hiç mi suçu yok?

Üsküdar'da lise öğrencisi A.E.S, okul kitabından kopardığı Atatürk fotoğrafına yönelik hakaret içeren davranışlarda bulundu. Bu olay, arkadaşları tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilerek sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerin yayılması üzerine polis müdahalede bulundu ve A.E.S. gözaltına alındı.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Şüpheli, polis merkezindeki işlemlerin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi. Burada yapılan savcılık ifadesinin ardından, "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" ve "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçlarından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, A.E.S.'nin tutuklanmasına karar verdi ve şüpheli cezaevine gönderildi.

"YAPTIĞIMIN NE KADAR AYIP OLDUĞUNUN FARKINDAYIM"

A.E.S., hakimlik ifadesinde olayı açıklarken, "Bahse konu videoda görüleceği üzere biz tamamen oyun oynuyorduk. Oyun içeriğini anlatacak olursak kağıtlar ve fotoğraflar görünmeyecek şekilde dizilir. Her birimiz sırayla bir fotoğrafı seçeriz. Muhtelif hareketler yaparız. Ben hareketi yaptığım sırada fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu bilmiyordum. Pişmanım. Bu şekilde başkaca fotoğraflarda video alınan birçok arkadaşımın görüntüleri vardır. Bu da bana denk geldi. Tekrar pişmanım. Yaptığımın ne kadar ayıp olduğunun farkındayım" şeklinde ifade verdi.

TUTUKLANMA GEREKÇESİ

A.E.S.'nin tutuklama kararı veren 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasının gerekçesi ise şu şekilde açıklandı:

"Her milletin kaderini mücadelesi belirler, mücadelesini ise kahramanlar tayin eder. Bir kişinin kahraman olacağını olaylar değil, tarih karar verir. Eşsiz Türk tarihi içerisinde bu milletin milli ve manevi huzurunda baş üstünde yer etmiş bir kişiye onun fotoğrafı aracılığıyla hakaret edilmesi ilgili kişiye zarar veremeyeceği gibi mensubu olduğu bu aziz milletin kendisine ve ilkelerine daha bir azimle sahip çıkmasına vesile olur. Bu doğrultuda şüphelinin Türk milletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapmış olduğu eylemin onun eşsiz hatırasına hakaret mahiyetinde olduğu ve bu hususun dosyadaki görüntülerle sabit olduğu kaydedildi."